Waga pacjentki spadła z 88 do 63 kg. Usunęli jej 17. kg guza i 6 litrów płynów

PO GODZINACH

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   13-10-2020, 14:02

Waga pacjentki spadła z 88 do 63 kg. Usunęli jej 17. kg guza i 6 litrów płynów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

17 kilogramów ważył guz usunięty pacjentce podczas operacji ginekologicznej w Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym w Tarnowskich Górach (WSP). Był to już drugi podobny zabieg w tej placówce w ostatnich tygodniach. Wtedy guz ważył 24 kg.

Jak przekazali na Facebooku przedstawiciele szpitala, pacjentka została przekazana do Tarnowskich Gór przez lekarzy z Sosnowca - chciała, by zabieg przeprowadzono tam, gdzie kilka tygodni wcześniej wycięto innej kobiecie olbrzymiego guza.

- Zespół dr. Adama Tiszlera przy zabezpieczeniu anestezjologicznym Bronisławy Janik, ordynator Oddziału Intensywnej Terapii niezwłocznie przystąpili do niego, czego efektem było usunięcie 17-kilogramowego guza oraz 6 litrów płynu z jamy otrzewnej. Pacjentka czuje się dobrze i cieszy się, że jej waga z 88 kilogramów spadła do 63. Teraz pozostaje czekać na prawidłowy wynik badania histopatologicznego - napisali pracownicy szpitala.

Była to kolejna w ostatnich tygodniach operacja przeprowadzona przez lekarzy Oddziału Ginekologiczno-Położniczego WSP w Tarnowskich Górach. W połowie września szpital poinformował o wycięciu pacjentce, wychodzącego najprawdopodobniej z jajnika, guza o wadze 24 kg i średnicy 60 cm. Medycy byli zaskoczeni wielkością zmiany, udało się ją usunąć w całości. Po badaniu histopatologicznym okazało się, że guz nie był złośliwy.

Kiedy szpital poinformował w tamtym zabiegu, lekarze apelowali do kobiet, by - bez względu na wiek - co najmniej raz w roku odwiedzały gabinet ginekologiczny i poddały się badaniu. Teraz personel dziękuje użytkownikom mediów społecznościowych oraz prasie za udostępnianie tamtego apelu.

- Nie jest wymówką czas pandemii, ograniczonej dostępności do lekarzy specjalistów. Nowotwory nie poprzestają rosnąć, one są coraz większe bez względu na panującą sytuację epidemiczną. W dalszym ciągu apelujemy - kobiety zadbajcie o swoje zdrowie dla dobra Was i waszych rodzin - podkreślił ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego dr n. med. Adam Tiszler.

Krzysztof Konopka, PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH