Warszawa: Muzeum Farmacji zaprasza na lekcję historii

PO GODZINACH

Autor: PAP/rynekaptek.pl   05-09-2017, 14:05

Warszawa: Muzeum Farmacji zaprasza na lekcję historii Główną ideą wystawy jest upowszechnianie wiedzy z zakresu historii farmacji

Wystawa "Res pharmaceuticae'', która zostanie otwarta w najbliższą środę (6 września) w oddziale Muzeum Farmacji w Warszawie, przybliży zwiedzającym historie leków, trucizn i narkotyków, a także ukaże zrekonstruowane wnętrza starych aptek.

Leki Kampo w japońskiej tradycji" - to piąta, ostatnia część nowej wystawy Muzeum Farmacji. Kampo w języku japońskim oznacza "chińską metodę". Leki Kampo, które są integralną częścią współczesnego japońskiego przemysłu farmaceutycznego zaczęły przenikać na wyspy japońskie w VI wieku. Stworzenie japońskiej części ekspozycji było możliwe dzięki kontaktom prof. Arabas nawiązanym podczas stypendium w Japonii, darowi rodziny Kashimoto z Osaki, i współpracy m.in. z prof. Shoji Asadą z Uniwersytetu w Kobe.

Prof. Arabas poleciła uwadze zwiedzających muzeum m.in. szklaną urnę z prochami zabytków aptekarskich gromadzonych w siedzibie Polskiego Powszechnego Towarzystwa Farmaceutycznego przy ulicy Długiej 16 w Warszawie z myślą o powstaniu Muzeum Farmacji. Prochy te zebrano w gruzach spalonej podczas Powstania Warszawskiego kamienicy.

Innym, wskazanym przez pomysłodawczynię wystawy, interesującym eksponatem jest trawiona szyba, wraz z dwoma szyldami, która stanowiła witrynę apteki na warszawskim MDM-ie, wybudowanej w latach 1950-52. Kielich greckiej bogini zdrowia Higiei, z wężami symbolizującymi odnowę życia oraz wizerunek aptekarza podającego lek matce z dzieckiem, utrzymane są w socrealistycznej stylistyce. W 50. XX w. wystrój przejętych przez państwo aptek ujednolicano i upraszczano. Stylowa, osadzona w kontekście dzielnicy witryna była wyjątkiem.

Modernizacja wystawy w Muzeum Farmacji, Oddziale Muzeum Warszawy została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu: Wspieranie działań muzealnych 2017.

Do końca 2017 r. cena biletów, upoważniających do wejście na wystawę "Res pharmaceuticae" w Muzeum Farmacji przy ul. Piwnej w Warszawie będzie symboliczna: 2 zł za bilet normalny oraz 1 zł za ulgowy. Muzeum będzie czynne w godz. 10-18.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH