Wcześniej musieli przyjmować komunię w postaci wina

PO GODZINACH

Autor: tvn24.pl/ rynekaptek.pl   27-06-2017, 14:03

Wcześniej musieli przyjmować komunię w postaci wina Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W tradycyjnym opłatku komunijnym jest 25 miligramów glutenu, a osoby chore na celiakię nie mogą spożywać produktów, w których jest więcej glutenu niż 20 miligramów na kilogram. Jest na to sposób.

Jeżeli chory spożywa tradycyjną hostię raz w tygodniu, to stanowi to ogromny problem, ponieważ doprowadza do stanu zapalnego w jelicie. Jednak osoby wierzące, chorujące na celiakię mogą coraz częściej korzystać z komunii dzięki niskoglutenowej hostii. Parafii, w których można dostać taki opłatek, jest coraz więcej. 

Popularność takich hostii to sukces Stowarzyszenia Osób z Celiakią, które wywalczyło takie rozwiązanie. Jest ono także zgodne z prawem kanonicznym. W ocenie dominikanina Pawła Gużyńskiego, gluten nie wpływa na ważność eucharystii. Chodzi o to, żeby to był przaśny chleb. Wcześniej osoby chore na celiakię musiały przyjmować komunię w postaci wina.

Jeszcze pięć lat temu kościół miał pewien kłopot z nabyciem niskoglutenowych eucharystii. W tej chwili właściwie w każdej hurtowni zaopatrującej parafie są komunikanty niskoglutenowe.

Więcej: www.tvn24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH