Włączenie się partnera do walki o zdrowsze życie bardzo pomaga

PO GODZINACH

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   31-08-2020, 15:21

Włączenie się partnera do walki o zdrowsze życie bardzo pomaga Badanie: u osób wspieranych przez małżonka, szansa na osiągnięcie sukcesu była ponad dwukrotnie większa w co najmniej jednym z wymienionych wcześniej obszarów: chudnięciu, wzrostowi aktywności fizycznej bądź rozstaniu z nałogiem (fot. Pixabay)

Osoby po ataku serca najskuteczniej chudną wówczas, gdy ich partnerzy również przestrzegają zalecanej diety.

Wyniki badań dotyczących diety przedstawiono na Kongresie ESC 2020. Jak twierdzi autorka badania i doktorantka z Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Amsterdamie w Holandii, Lotte Verweij, zmiana stylu życia jest kluczowym elementem zapobiegania kolejnym atakom serca. - Nasze badanie pokazuje, że kiedy współmałżonkowie przyłączają się do walki o zmianę nawyków życiowych, pacjenci mają większe szanse na wyzdrowienie - zwłaszcza jeśli chodzi o utratę wagi - relacjonuje.

Już wcześniejsze badania wykazały, że osoby po zawale serca, którym zalecano schudnięcie, aktywność fizyczną i rzucenie palenia, były bardziej skłonne do dbania o siebie, niż osoby będące pod opieką lekarską, którym jednak takich zaleceń nie wydano. W obu grupach większe sukcesy osiągnęły osoby, które mieszkały z partnerem.

Celem nowego badania było sprawdzenie, czy włączenie się partnera do walki o zdrowsze życie sprzyja zmianie zachowania osoby badanej. W badaniu wzięło udział 824 pacjentów, których losowo przydzielono do dwóch grup: eksperymentalnej (która dostała zalecenia i wskazówki dotyczące zmiany nawyków) oraz kontrolnej (która musiała dbać o zdrowie samodzielnie, bez zaleceń).

Podczas analizy wyników badań skupiono się na 411 osobach z grupy eksperymentalnej. Badanym zalecono zmianę stylu życia w trzech sferach, zależnie od potrzeb i preferencji: redukcji masy ciała, zwiększenia aktywności fizycznej oraz rzucenia palenia. Partnerzy pacjentów - z własnej woli, bądź zachęcani przez pielęgniarki - mogli do nich dołączyć w trakcie badania. Uczestnictwo partnera zdefiniowano jako pojawienie się co najmniej raz.

48 proc. partnerów pacjentów zdecydowało się podjąć wyzwanie.

Okazało się, że u osób wspieranych przez małżonka, szansa na osiągnięcie sukcesu była ponad dwukrotnie większa w co najmniej jednym z wymienionych wcześniej obszarów: chudnięciu, wzrostowi aktywności fizycznej bądź rozstaniu z nałogiem. Największy sukces zaobserwowano w redukcji masy ciała. Efekty zmierzono po roku od rozpoczęcia obserwacji.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH