Zaawansowanego raka piersi nie można wyleczyć, ale można z nim żyć

PO GODZINACH

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   26-10-2020, 14:35

Zaawansowanego raka piersi nie można wyleczyć, ale można z nim żyć Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zaawansowanego raka piersi nie można wyleczyć, ale dzięki nowym metodom terapii można z nim żyć nawet wiele lat – przypominają eksperci kampanii „Zaawansowany Rak Piersi. Wiem więcej!”.

- Pacjentki z zaawansowanym rakiem piersi w postaci przerzutowej borykają się z zupełnie innymi problemami, niż kobiety z wczesną postacią tej choroby. Konfrontują się nie tylko z obawami i lękami o przyszłość, ale także z perspektywą leczenia do końca życia - oceniła dla PAP Ewelina Puszkin z Fundacji OmeaLife, która współorganizuje kampanię. Jej celem jest zwiększenie dostępu kobiet z zaawansowanym rakiem piersi do informacji na temat tej choroby i możliwości leczenia.

Jak przypomniała Puszkin, odpowiednia diagnoza, określenie podtypu biologicznego nowotworu i indywidualnie dopasowanie leczenie sprawiają, że wiele pacjentek z przerzutowym rakiem piersi może żyć dłużej, niż kiedyś. - Mijając taką kobietę na ulicy często nie pomyślelibyśmy, że cierpi na przerzutowego raka piersi - zaznaczyła.

Puszkin dodała, że kobiety z zaawansowanym rakiem piersi zgłaszają się do Fundacji przede wszystkim w poszukiwaniu wiedzy. - Bo zaawansowana postać raka piersi jeszcze bywa tematem tabu, zarówno w mediach, jak i społeczeństwie. Szukają informacji o dostępnych możliwościach leczenia, badaniach klinicznych, ale też informacji o tym, jak np. zachować aktywność zawodową, jak czuć się piękną, zachować kobiecość, żyć w miarę normalnie mimo poważnej choroby - podkreśliła.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na całym świecie. A u ok. 20 proc. - 30 proc. chorych z jego wczesną postacią nastąpi progresja do postaci zaawansowanej. U około 5-10 proc. kobiet rak piersi rozpoznawany jest od razu w stadium zaawansowanym. Zaawansowany rak piersi może mieć postać miejscowo zaawansowanego raka piersi (III stadium rozwoju) bądź przerzutowego (rozsianego) raka piersi, w którym doszło do przerzutów do narządów wewnętrznych lub kości (IV stadium rozwoju).

- Rak piersi z przerzutami pozostaje chorobą nieuleczalną, jednak postęp w zakresie leczenia pozwala nam powiedzieć dziś, że zaawansowany rak piersi jest chorobą poddającą się leczeniu. W ostatnich latach poczyniono również znaczne postępy w obszarze ujednolicenia postępowania medycznego u chorych na zaawansowanego raka piersi - oceniła dr hab. Barbara Radecka z Opolskiego Centrum Onkologii w Opolu, cytowana w informacji prasowej przesłanej PAP.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH