Zabójcza zieleń z arszenikiem

PO GODZINACH

Autor: ciekawostkihistoryczne.pl/ rynekaptek.pl   19-08-2016, 15:21

Zabójcza zieleń z arszenikiem Stosowanie pigmentów zawierających arsen było w XIX i XX wieku przyczyną wielu zatruć

Jednym z najpopularniejszych barwników XIX wieku była Zieleń Scheelego. Jednak ten pigment zawierał zabójczy arsen.

Barwnik był stosowany powszechnie - do farbowania ubrań, malowania dziecięcych zabawek, a nawet świec (co również mogło prowadzić do zatruć poprzez wdychanie wydzielających się trujących oparów).

"Na bankiecie w Londynie w latach 50-tych XIX wieku dekoracjami na stołach były liście z cukru barwione Zielenią Scheelego. Wielu gości zabrało je do domu dla swoich dzieci, które po ich zjedzeniu zmarły. Na innym przyjęciu w roku 1860 szef kuchni chciał zrobić piękny zielony blamanż i posłał po barwnik. Przyniesiono mu Zieleń Scheelego, więc dla niektórych gości była to niestety ostatnia wieczerza" - pisze portal ciekawostkihistoryczne.pl.

Stosowanie pigmentów zawierających arsen było w XIX i XX wieku przyczyną wielu zatruć objawiających się m.in. zaburzeniami neurologicznymi, układu pokarmowego i chorobami skóry.

Toksyczność takich pigmentów była przyczyną stopniowego zaprzestania ich wykorzystywania, jednak skala zatruć w XIX wieku spowodowała niechęć do spożywania żywności barwionej na zielono, która utrzymywała się jeszcze w następnym wieku.

Więcej: http://ciekawostkihistoryczne.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH