Zegarek, który rejetruje pomiar bicia serca

PO GODZINACH

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   01-12-2017, 15:09

Zegarek, który rejetruje pomiar bicia serca Apple przy swoim nowym projekcie współpracuje z Uniwersytetem Stanforda (fot. pixabay)

30 grudnia Apple udostępniło aplikację Apple Heart Study, której zadaniem będzie rejestrowanie nieregularnego bicia serca za pomocą inteligentnych zegarków Apple Watch. Zadaniem aplikacji ma być powiadamianie użytkowników o nieprawidłowościach kardiologicznych.

Apple przy swoim nowym projekcie współpracuje z Uniwersytetem Stanforda. Dane zbierane w projekcie badawczym mają pomóc stworzyć system wspomagający informowanie zarówno pacjentów, jak i lekarzy o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu serca u osób z problemami kardiologicznymi.

Jak poinformował szef projektu po stronie Apple, Jeff Williams, dzięki wspólnej ze społecznością medyczną pracy będziemy mogli informować użytkowników o bieżących zagrożeniach związanych z funkcjonowaniem serca, ale też wspomóc rozwój kardiologii.

Funkcjonalnie aplikacja korzysta z istniejącej już technologii Apple Watch, która dokonuje pomiarów bicia serca użytkownika za pomocą diod LED migających setki razy na sekundę, a także fotodiod wykrywających intensywność przepływu krwi w nadgarstku, na którym znajduje się zegarek.

Użytkownicy aplikacji będą informowani za pomocą swojego zegarka, ale także telefonu o nieregularnościach w rytmie serca, a następnie otrzymają propozycję konsultacji z uczestniczącym w programie lekarzem i wzięcia udziału w badaniu EKG.

Obecnie aplikacja dostępna jest jedynie w USA i wymaga od użytkowników, by mieli ukończony 22 rok życia. Korzystać z niej mogą wszyscy posiadacze zegarków Apple Watch z serii 1, a także wszystkich nowszych wersji urządzenia.

Wcześniej w tym roku ukazały się wyniki badań wskazujące, że inteligentne zegarki od Apple potrafią wykrywać nieregularności w biciu serca z dokładnością dochodzącą do 97 procent.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH