
Antybakteryjne, antywirusowe, antygrzybicze, przeciwzapalne, regenerujące, stymulujące odporność organizmu - oto właściwości żyworódki. - Z rośliny można wycisnąć sok albo ją zaparzyć - instruuje PAP Life zajmująca się ziołolecznictwem, Maja Błaszczyszyn.
Żyworódka, jak przyznaje w rozmowie z PAP Life zajmująca się ziołolecznictwem Maja Błaszczyszyn, jest wielofunkcyjną rośliną, podobnie jak aloes. - Trudno powiedzieć, która z tych roślin - żyworódka czy aloes - jest lepsza. To tak, jakby zapytać dziecko, czy bardziej kocha mamusię czy tatusia. To jest po prostu inna roślina, nie można ich porównywać - przekonuje.
Lekko gorzkawa w smaku żyworódka ma wiele zastosowań. Działa przeciwzapalne, antybakteryjne, antywirusowo, antygrzybiczo. - Można stosować ją zewnętrznie jako opatrunek na trudno gojące się rany, jak i również wewnętrznie przy wrzodach żołądka czy przy zaburzeniach trawienia. Też w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych - wylicza PAP Life Błaszczyszyn i dodaje, że roślina pomaga też w walce z trądzikiem, wypadaniem włosów oraz działa na zapalenie zatok.
Efekty kuracji żyworódką widoczne są po kilku dniach. - Do stosowania wewnętrznego należy wycisnąć z niej sok albo zaparzyć liście. Na zmiany ropne czy niegojące się rany po prostu przykłada się listek, który najlepiej jest przekroić i pozbawić zewnętrznej błony albo zastosować gazik nasączony sokiem - podaje Błaszczyszyn.
Jadwiga Latoszek, która od lat hoduje żyworódkę tłumaczy PAP Life, że roślinę należy trzymać w domu. - Nie trzeba jej nawozić, ale ziemia zawsze powinna być wilgotna, a doniczka szeroka, bo żyworódka +sama się wysiewa+. Nie może stać na słońcu, tylko w rozproszonym świetle - instruuje.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych