250 mln zł na profilaktykę nowotworową w 2011 roku

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   02-03-2011, 08:27

250 mln zł na profilaktykę nowotworową w 2011 roku Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Profilaktyka oraz nowoczesny sprzęt diagnostyczny - to główne założenia harmonogramu zadań wykonywanych w ramach Narodowego Program Zwalczania Chorób Nowotworowych w 2011 r., który przyjęła Rada Ministrów. Na ten cel zostanie przeznaczonych 250 mln zł.

Jak podaje Centrum Informacyjne Rządu (CIR), w bieżącym roku będzie kontynuowana większość zadań z 2010 r. Będzie to prewencja i profilaktyka nowotworowa, których celem jest zapobieganie zachorowaniom na raka piersi, szyjki macicy, jelita grubego.

Prowadzone mają być działania na rzecz poprawy jakości leczenia nowotworów u dzieci. Realizowane będą również przedsięwzięcia inwestycyjne, m.in.: wyposażanie w lepszy sprzęt gabinetów radioterapii, oddziałów torakochirurgii i pulmonologii, kupowane będą rezonanse magnetyczne.

Poprzez zakupy sprzętu diagnostycznego, aparatury do radioterapii onkologicznej oraz zintensyfikowane leczenie - m.in. białaczek oraz raka płuc - ma się poprawić dostęp do świadczeń specjalistycznych.

W ocenie rządu realizacja Narodowego Program Zwalczania Chorób Nowotworowych ma doprowadzić do zmniejszenia zachorowalności na nowotwory o około 10 proc. oraz poprawienia skuteczności leczenia tych chorób, doprowadzając ją do poziomu osiąganego w krajach Europy Zachodniej i Północnej (40 proc. wyleczeń 5-letnich u mężczyzn i 50 proc. takich samych wyleczeń u kobiet).

W latach 2012 i 2013 mają być prowadzone dalsze działania na rzecz profilaktyki pierwotnej nowotworów złośliwych, w tym zwłaszcza zależnych od palenia tytoniu i niewłaściwego żywienia. Uzupełniane będą i stopniowo wymieniane wyeksploatowane urządzenia do radioterapii i diagnostyki nowotworowej.

W 2010 r. w Polsce chorobę nowotworową zdiagnozowano u 160 tys. osób, a 100 tys. zmarło z jej powodu; główną przyczyną zgonów nadal jest rak płuc, w większości spowodowany paleniem papierosów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH