50 mln zł ze sprzedaży leków przez internet

POLITYKA LEKOWA

Autor: LJ/rynekaptek.pl   24-01-2011, 23:41

50 mln zł ze sprzedaży leków przez internet Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wartość rynku leków sprzedawanych przez Internet rośnie w tempie kilkunastu procent rocznie. IMS Health szacuje rynek e-aptek na ok. 50 mln złotych. Głównie jednak chodzi o sprzedaż leków OTC.

W przypadku handlu lekami przez Internet możemy mówić przede wszystkim o rynku leków OTC. Sprzedaż leków na receptę prowadzona za pomocą internetu w tradycyjnej formie, czyli za pomocą sprzedaży wysyłkowej, jest niedozwolona.

- Leki na receptę dostępne tylko są w kilku aptekach, przy czym nie są typowe leki internetowe, bardziej platformy do składania zamówień – ocenia Marcin Gawroński, ekspert firmy analityczno-doradczej IMS Health.

Jego zdaniem, obecnie ta część biznesu jest skupiona w rękach kilku dużych graczy, którzy obsługują znaczną część zamówień internetowych. – Ten rynek od początku „obsługiwany” jest przez 3-5 największych podmiotów. Reszta aptek internetowych znacznie odstaje od czołówki.

50 mln zł wartości
Według IMS Health, rynek e-aptek wart jest ok. 50 mln złotych i jak zastrzega Marcin Gawroński, są to tylko szacunki: - Przez pewien czas zbieraliśmy szacunkowe dane dotyczące sprzedaży produktów dla kilkudziesięciu aptek przez kanał internetowy i stąd pochodzą te dane.

Zwraca również uwagę, by dane dotyczące sprzedaży leków przez internet interpretować we właściwy sposób: to nie jest odzwierciedlenie rozwoju całego rynku OTC. Chodzi wyłącznie o ten kanał sprzedaży.

Przedstawiciele niektórych większych aptek szacują wartość tego rynku na co najmniej dwa razy większą, jednak dane analityczne tego nie odzwierciedlają. Uzyskanie pełnego obrazu jest trudne po części dlatego, że nie wszystkie apteki chcą dzielić się informacjami o swoich obrotach dokonywanych przez internet.

To nie jest duży rynek, ale bardzo perspektywiczny. Społeczeństwo bogaci się i jest zainteresowane kupnem oferowanych przez apteki np. droższych kosmetyków czy produktów do pielęgnacji dzieci. Jeśli w Internecie ceny tych towarów są niższe, to ich sprzedaż w tej formie będzie się rozwijać.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH