
Dzięki ustawie American Recovery and Reinvestment Act (ARRA) administracja Baracka Obamy przeznaczyła na realizację projektów z zakresu CER (comparative effectiveness research) - czyli badania efektywności terapii w warunkach naturalnych - niebagatelną sumę ponad miliarda dolarów.
Kwota ta ma być wydana w ciągu raptem 20 miesięcy!
Powołano Federalny Komitet Koordynacyjny. Będzie odpowiedzialny m.in. za ustalanie priorytetów, redystrybucję środków finansowych i sprawne przeprowadzenie wszystkich projektów.
Jednym z głównych zadań badań CER jest wspomaganie procesu alokowania środków finansowych w technologie medyczne o udowodnionej skuteczności. Zadaniem CER jest m.in. poprawa jakości podejmowanych decyzji o leczeniu chorych poprzez gromadzenie brakujących dotychczas dowodów naukowych.
W efekcie takich badań stosowane terapie mają lepiej zaspokajać potrzeby i oczekiwania pacjentów. Podkreśla się, iż CER nie powinno być traktowane jako mechanizm eliminowania nieefektywnych metod leczenia z praktyki klinicznej, ale jako narzędzie ułatwiające formułowanie listy referencyjnej wspomagającej proces decyzyjny w procesie leczenia.
Dlaczego takie badania
– Każdego roku publikuje się ok. 18 tysięcy badań klinicznych. Pomimo tego brak jest wystarczających dowodów naukowych niezbędnych do podjęcia optymalnych wyborów dotyczących leczenia chorych – stwierdziła Danielle Whicher z amerykańskiej organizacji Center for Medical Technology Policy na tegorocznej konferencji Międzynarodowego Towarzystwa Farmakoekonomicznego (ISPOR).
Jest to częsty argument, jaki przewija się w debacie na temat kierunków reformy systemu ochrony zdrowia w USA. Lekiem na niedobór danych mają być właśnie badania badania efektywności terapii w warunkach naturalnych.
W CER ważne jest nie tylko zgromadzanie brakujących danych, ale także odpowiednie ich wykorzystanie. Wyniki badań CER mają być dostępne i zrozumiałe dla szerokiego grona odbiorców: płatnika, pacjentów oraz producentów leków.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych