Administracja Obamy wyda miliard dolarów na sprawdzanie skuteczności terapii

POLITYKA LEKOWA

Autor: Katarzyna Kolasa/rynekaptek.pl   22-08-2009, 10:05

Administracja Obamy wyda miliard dolarów na sprawdzanie skuteczności terapii Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dzięki ustawie American Recovery and Reinvestment Act (ARRA) administracja Baracka Obamy przeznaczyła na realizację projektów z zakresu CER (comparative effectiveness research) - czyli badania efektywności terapii w warunkach naturalnych - niebagatelną sumę ponad miliarda dolarów.

Kwota ta ma być wydana w ciągu raptem 20 miesięcy!

Powołano Federalny Komitet Koordynacyjny. Będzie odpowiedzialny m.in. za ustalanie priorytetów, redystrybucję środków finansowych i sprawne przeprowadzenie wszystkich projektów.

Jednym z głównych zadań badań CER jest wspomaganie procesu alokowania środków finansowych w technologie medyczne o udowodnionej skuteczności. Zadaniem CER jest m.in. poprawa jakości podejmowanych decyzji o leczeniu chorych poprzez gromadzenie brakujących dotychczas dowodów naukowych.

W efekcie takich badań stosowane terapie mają lepiej zaspokajać potrzeby i oczekiwania pacjentów. Podkreśla się, iż CER nie powinno być traktowane jako mechanizm eliminowania nieefektywnych metod leczenia z praktyki klinicznej, ale jako narzędzie ułatwiające formułowanie listy referencyjnej wspomagającej proces decyzyjny w procesie leczenia.

Dlaczego takie badania
– Każdego roku publikuje się ok. 18 tysięcy badań klinicznych. Pomimo tego brak jest wystarczających dowodów naukowych niezbędnych do podjęcia optymalnych wyborów dotyczących leczenia chorych – stwierdziła Danielle Whicher z amerykańskiej organizacji Center for Medical Technology Policy na tegorocznej konferencji Międzynarodowego Towarzystwa Farmakoekonomicznego (ISPOR).

Jest to częsty argument, jaki przewija się w debacie na temat kierunków reformy systemu ochrony zdrowia w USA. Lekiem na niedobór danych mają być właśnie badania badania efektywności terapii w warunkach naturalnych.

W CER ważne jest nie tylko zgromadzanie brakujących danych, ale także odpowiednie ich wykorzystanie. Wyniki badań CER mają być dostępne i zrozumiałe dla szerokiego grona odbiorców: płatnika, pacjentów oraz producentów leków.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH