
Sprzedaż leku Viregyt K (amantadyna) kształtowała się na poziomie 5 tys. opakowań miesięcznie. Po publikacjach internetowych we wrześniu 2020 roku dotyczących leczenia covid-19, jego sprzedaż w październiku wzrosła do ponad 17 tys. opakowań miesięcznie.
Do ministra zdrowia, ale też premiera Mateusza Morawieckiego, trafiła petycja dotycząca dostępności do amantadyny. Autorzy petycji domagają się cofnięcia ograniczeń w reglamentacji leku Viregyt-K. chcieliby także zorganizowania produkcji tego leku lub jego zamiennika w Polsce.
W ich opinii, władza blokuje możliwość leczenia chlorowodorkiem amantadyny pacjentów z covid-19.
Nagły wzrost sprzedaży
Resort zdrowia w odpowiedzi wyjaśnia, jak wygląda dostępność do preparatu w Polce.
Jak przyznaje, do końca września 2020 roku, nie było problemów z dostępnością do produktu. Pewne problemy zaczęły się, kiedy to pojawiły się publikacje internetowe dotyczące leczenia covid-19 tym preparatem. Lek był wykupowany w aptekach poza zarejestrowanymi wskazaniami i problem z zaopatrzeniem się w niego mieli pacjenci stosujący go przewlekle.
Powodem zainteresowania produktem były informacje, że jest on skuteczny do leczenia covid-19, o których poinformował lekarz Włodzimierz Bodnar. Do resortu zdrowia trafiła też informacja od lekarza o zabezpieczenie dostępności do chlorowodorku amantadyny, która może być stosowana w leczeniu zakażeń koronawirusem. Obecnie trwają badania tego produktu do leczenia covid-19.
Minister podkreśla nagły wzrost sprzedaży tego produktu.
Sprzedaż leku Viregyt K (amantadyna) kształtowała się na poziomie 5 tys. opakowań miesięcznie, przy czym 10 procent tej liczby stanowił zakup ze 100 procentową odpłatnością, czyli poza wskazaniami rejestracyjnymi.
"Po internetowym publikacjach dotyczących leczenia covid-19 sprzedaż leku w październiku wzrosła do ponad 17 tys. opakowań miesięcznie, przy czym już 65 proc. tej liczby stanowił zakup ze 100 proc. odpłatnością" - poinformował resort.
MZ: amantadyna jest dostępna
W takiej sytuacji, by zabezpieczyć dostępność do leku dla osób przyjmujących lek przewlekle, w zarejestrowanych wskazaniach (choroba Parkinsona i dyskineza późna u osób dorosłych) resort zdrowia podjął decyzję o ograniczeniu w ordynowaniu i sprzedaży amandatyny.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych