Analogi insulin długodziałających na liście leków refundowanych

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   26-10-2010, 11:00

Analogi insulin długodziałających na liście leków refundowanych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wiceminister zdrowia Marek Twardowski zapowiedział wpisanie na listę leków refundowanych analogów długodziałających.

Na wykazach znajdzie się insulina lantus oraz lewemir. – Nie znalazły się na poprzedniej liście, ponieważ były wątpliwości co do bezpieczeństwa ich stosowania. Nie było wtedy również wystarczających pieniędzy na pokrycie kosztów refundacji - mówił minister Twardowski, przedstawiając planowane zmiany na liście leków refundowanych.

Resort zapowiada, że projektowana lista leków refundowanych ukaże się najprawdopodobniej 16 grudnia.

Więcej leków dla chorych na cukrzycę
Szacunkowy koszt dopisania insulin na listę leków refundowanych dla grupy ok. 20 tysięcy pacjenótw wyniesie 25 mln zł w skali rocznej.

Minister zapowiedział także wpisanie na listę kolejnej insuliny krótkodziałającej – apidry. Produkt dołączy do dwóch znajdujących się  w grupie insulin krótkodziałających. Zdaniem ministra Twardowskiego, włączenie produktu nie spowoduje dodatkowych wydatków ze strony płatnika. Resort ma nadzieję na konkurencję między produktami, która może przyczynić się do dalszej obniżki cen leków w tej grupie.

W 100 procentach będą refundowane pompy insulinowe dla osób do 26 roku życia włącznie. Dotychczas refundacja obejmowała młodzież do 18 rż. Finansowane będą także wkłucia dla tych osób, które mają pompy insulinowe. Szacunkowo będzie to kosztowało 300 zł miesięcznie na pacjenta.

Rozszerzenie wskazań dla leków p/psychotycznych

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH