Analogi insulin długodziałających na liście leków refundowanych

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   26-10-2010, 11:00

Analogi insulin długodziałających na liście leków refundowanych

Wiceminister zdrowia Marek Twardowski zapowiedział wpisanie na listę leków refundowanych analogów długodziałających.

Ministerstwo zapowiada także zmiany na liście leków przeciwpsychotycznych. Rozszerzone zostaną wskazania dla leków drugiej generacji stosowanych dotąd u chorych na schizofrenię. Z refundacji skorzystają teraz także pacjenci z chorobami afektywymi dwubiegunowo. Szacunkowy koszt dla budżetu to 300 mln złotych.

Minister Twardowski zapowiedział także dopisanie na listę refundacyjną leku arava (leflunomid),stosowanego w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Dotychczas lek był dostepny dla chorych w ramach programu terapeutycznego. Szacunkowy koszt refundacji to 10 mln złotych.

- Na liście znajdzie się także szereg innych nowych leków stosowanych w schorzeniach, które dotąd nie były dostępne dla pacjentów – mówił wiceminister Twardowski, wskazując, że objęcie tych produktów refundacją pochłonie ok. 55 mln zł rocznie.

Pieniądze z negocjacji
Z nowej listy zostaną usunięte 43 produkty, na wniosek samych producentów, które obecnie są niedostępne na rynku. Ministerstwo zapowiada obniżkę cen w przypadku 23 leków oraz niewielkie podwyżki w przypadku 43 produktów leczniczych.

- Są to nieznaczne, kilkugroszowe zmiany w przypadku leków, których ceny nie ulegały zmianie od kilku lat. Podwyżka dotyczy tych leków, których produkcja staje się nieopłacalna dla wytwórcy – uspokoił Marek Twardowski.

Na listę dopisane zostały 42 nowe substancje. Refundowane będą także 54 wyroby medyczne, w tym 52 rodzaje opatrunków (m.in. stosowane w przewlekłych schorzeniach skórnych oraz u pacjentów z przewlekłymi owrzodzeniami) i 2 rodzaje pasków dla chorych na cukrzycę.

Łącznie resort szacuje, że zmiany na liście refundacyjnej, będą kosztować budżet ok. 450-500 mln zł w skali roku. Jak zastrzega minister Twardowski, te pieniądze nie obciążą budżetu płatnika. Są to pieniądze uzyskane w wyniku negocjacji cenowych Ministerstwa Zdrowia z producentami leków.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH