Analogi insulin długodziałających: powtórka z decyzji?

POLITYKA LEKOWA

Autor: LJ, PAP/rynekaptek.pl   15-12-2010, 01:00

Analogi insulin długodziałających: powtórka z decyzji? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nowa lista leków refundowanych wejdzie w życie 30 grudnia. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom resortu zdrowia, może zabraknąć na niej analogów insulin długodziałających.

Wiceminister zdrowia, Marek Twardowski poinformował PAP, że przesunięty zostaje termin publikacji listy leków refundowanych (z 16 na 30 grudnia). Zapowiedział również, że kwestia umieszczenia na listach insulin analogowych zależna jest od komunikatu Europejskiej Agencji Leków (EMA).

Twardowski w rozmowie z PAP podkreślił, że w związku z obradami EMA m.in. w sprawie analogów insulinowych, jego obowiązkiem było przesunięcie tego terminu. Stanowisko EMA zostanie przedstawione najprawdopodobniej 17 grudnia.

W interesie pacjenta
– Gdyby stanowisko EMA dotyczące leku na liście leków refundowanych okazało się wątpliwe czy negatywne, źle by się stało, gdyby minister, chcąc przeforsować coś w czasie, nie był ostrożny i do tego dopuścił – powiedział Twardowski. – Działam przede wszystkim w interesie pacjenta; jeśli dostanie lek, to musi on być po pierwsze bezpieczny, po drugie, skuteczny.

Pytany, czy ministerstwo bierze pod uwagę skreślenie z listy leków refundowanych analogów insulinowych, powiedział: – Po prostu się wsłuchuję. Decyzji jeszcze nie podjąłem, ona należy do mnie i moich współpracowników. Wstępne, nieoficjalne informacje mówią, że nie będzie żadnego dramatycznego komunikatu EMA – zaznaczył wiceminister.

Powodem zastrzeżeń Agencji mają być – zdaniem ministra Twardowskiego – informacje, że jedna z insulin może powodować większą częstość występowania raka piersi u pacjentów z dużą nadwagą i w zaawansowanym wieku.

Powtórka z ubiegłego roku
Przypomnijmy, że już raz analogi insulin długodziałających zostały usunięte z wykazu leków refundowanych. Podobna sytuacja miała miejsce w grudniu ubiegłego roku. Po zapowiedzi wpisania analogów, pojawiły się informacje o działaniu onkogennym insulin.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH