Analogi insulin długodziałających: powtórka z decyzji?

POLITYKA LEKOWA

Autor: LJ, PAP/rynekaptek.pl   15-12-2010, 01:00

Analogi insulin długodziałających: powtórka z decyzji? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nowa lista leków refundowanych wejdzie w życie 30 grudnia. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom resortu zdrowia, może zabraknąć na niej analogów insulin długodziałających.


26 czerwca 2009 roku na stronie internetowej pisma „Diabetologia“ opublikowane zostały cztery badania omawiające potencjalny związek między stosowaniem leku Lantus a chorobą nowotworową.

- Tych danych nie należy bagatelizować, ale też nie należy wpadać w panikę – komentował dla nas wyniki publikacji Wojciech Matusewicz, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych, odnosząc się do stanowisk innych międzynarodowych federacji, jak amerykańska agencja FDA, europejska EMA czy brytyjska NICE, które zalecały ścisłe monitorowanie podawania analogów, ale też doradzały pacjentom leczonym glarginą kontynuowanie terapii. – Gdyby były jednoznaczne dowody na działania niepożądane, to natychmiast zostałyby wydane komunikaty zalecające nie tylko ostrożność i obserwację, ale wprost wycofanie leku. Dotąd w żadnym z państw tego nie zrobiono.

Ostatecznie pod koniec 2009 roku resort wycofał się z ich refundacji, argumentując decyzję względami finansowymi. Obawiał się, że pod wpływem marketingu, liczba pacjentów objętych leczeniem nowymi insulinami znacznie przekroczy możliwości finansowe płatnika.

Tym bardziej, że w wielu krajach analogi były akceptowane pod naciskiem środowisk osób chorych na cukrzycę, zachęcanych informacjami producentów nt. korzyści możliwych do odniesienia przez stosujących je pacjentów.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH