Ankieta IMS Health: kto zyska, kto straci na ustawie refundacyjnej

POLITYKA LEKOWA

Autor: IMS Health/rynekaptek.pl   20-04-2011, 15:24

Ankieta IMS Health: kto zyska, kto straci na ustawie refundacyjnej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zdecydowana większość respondentów uważa, że ustawa refundacyjna w brzmieniu podobnym do obecnego projektu zostanie uchwalona jeszcze w tej kadencji parlamentu. Tylko 44proc. aptekarzy jest tego zdania - wynika z badania ankietowego wykonanego przez firmę analityczną IMS Health.

W opinii respondentów ustawa istotnie wpłynie na podmioty działające na rynku farmaceutycznym. Największego wpływu na firmę oraz jej sprzedaż spodziewają się producenci innowacyjnych leków na receptę oraz hurtownie farmaceutyczne. Oceniają oni, że ustawa w znaczący sposób wpłynie na funkcjonowanie ich firm.

Tylko właściciele niezależnych aptek uważają, że proponowane zmiany legislacyjne wpłyną pozytywnie na wielkość sprzedaży. Sieci apteczne spodziewają się, że w wyniku wprowadzenia proponowanych przepisów ich obroty nie ulegną zmianie.

Według większości ankietowanych proponowane zmiany w ustawie spowodują, że ogólnie leki dla pacjentów staną się droższe. Większość producentów leków na receptę uważa, że w konsekwencji wejścia w życie nowej ustawy leki dla pacjentów będą droższe. Około 50% aptekarzy i producentów leków OTC również uważa, że cena leków dla pacjenta wzrośnie.

W opinii ankietowanych, Ministerstwo Zdrowia i płatnik (NFZ) będzie jedynym beneficjentem nowej ustawy, zaś na wprowadzeniu zmian najwięcej stracą hurtownie, producenci leków innowacyjnych oraz apteki. Jednoznacznie ankietowani wskazują również na to, że w wyniku wprowadzenia nowej ustawy stracą także pacjenci.

Aptekarze uważają, że wprowadzenie sztywnych cen i sztywnych marż będzie miało pozytywny wpływ na ich działalność. Hurtownie farmaceutyczne oraz producenci innowacyjnych leków Rx to podmioty, które najbardziej spodziewają się negatywnego wpływu wprowadzenia sztywnych cen i marż hurtowych na funkcjonowanie ich firm. Aptekarze liczą, że regulacja ta wpłynie pozytywnie na ich działalność.

Producenci innowacyjnych leków na receptę są zdania, że nowe zasady ustalania limitów i grup limitowych wpłyną zdecydowanie negatywnie na ich działalność. Nieco mniej sceptycznie do regulacji odnoszą się hurtownie, natomiast apteki, a także producenci generycznych leków na receptę oraz producenci leków bez recepty uważają, że wpływ tej zmiany będzie umiarkowanie negatywny.
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH