Rada Konsultacyjna uważa za zasadne usunięcie z wykazu świadczeń gwarantowanych świadczenia "leczenie raka płuca o histologii innej niż w przeważającym stopniu płaskonabłonkowa przy wykorzystaniu produktu leczniczego avastin (bewacyzumab)", (rozumianego jako wchodzące w skład programow terapeutycznych chemioterapii niestandardowej).
Jak podkreśla Rada, decyzja została podjęta w oparciu o dostarczone przez podmiot odpowiedzialny analizy farmakoekonomiczne dotyczące produktu leczniczego avastin (bewacyzumab) stosowanego z paklitakselem i karboplatyną w leczeniu I linii chorych na zaawansowanego niedrobnokomorkowego raka płuca, typ adenocarcinoma, i raport zawierający ocenę analityczną tych analiz.
Rada uznała, że wobec braku wpływu produktu leczniczego na przeżycia całkowite, niskąefektywność mierzoną zastępczymi punktami końcowymi oraz wysokie ryzyko wystąpienialicznych i poważnych działań niepożądanych, ponoszenie przez płatnika publicznegowysokich kosztow terapii bewacyzumabem nie jest uzasadnione.
Inne rekomendacje
Rada Konsultacyjna uznaje za zasadne zakwalifikowanie jako świadczenia gwarantowanegoleku fosrenol (lanthanum) we wskazaniu: leczenie hiperfosfatemii u dializowanych pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek, jako leku drugiego rzutu u chorych z hiperkalcemią lub rozległymi zwapnieniami wewnątrznaczyniowymi.
W uzasadnieniu stanowiska Rada uznała, że węglan lantanu jest korzystną opcją terapeutyczną w przypadku hiperfosfatemii u dializowanych pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek, którzy nie powinni przyjmować wapniowych preparatów wiążących fosfor.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych