AOTM: tak dla ZypAdhery, nie dla Cympalty

POLITYKA LEKOWA

Autor: AOTM/rynekaptek.pl   29-09-2010, 18:11

AOTM: tak dla ZypAdhery, nie dla Cympalty Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rada Konsultacyjna rekomenduje finansowanie olanzapiny, po obniżeniu kosztu terapii.

Rada Konsultacyjna AOTM uznaje za zasadne zakwalifikowanie leku ZypAdhera (olanzapina) w leczeniu dorosłych pacjentów ze schizofrenią, u których uzyskano odpowiednią stabilizację podczas leczenia olanzapiną w postaci doustnej, w przypadku nawrotu objawów psychotycznych w wyniku udokumentowanego, uporczywego braku współpracy chorego.

RK informuje, że forma domięśniowa olanzapiny, uznanego i skutecznego leku przeciwpsychotycznego, nie ustępuje formie doustnej w zakresie efektywności klinicznej, posiada zadowalający profil bezpieczeństwa oraz jest wygodniejsza w stosowaniu u niektórych pacjentów, stąd powinna być finansowana ze  środków publicznych.

Jednocześnie Rada uważa, że obecny koszt terapii preparatem ZypAdhera jest zbyt wysoki i zaleca jego obniżenie do poziomu kosztu stosowania formy doustnej.

Rada Konsultacyjna uznaje za niezasadne zakwalifikowania leku Cymbalta (duloxetine hydrochloride) w leczeniu epizodów dużej depresji oraz zaburzeń lękowych uogólnionych.

RK uzasadnia, że w porównaniu do poprzedniego wniosku, nie przedstawiono nowych, przekonywających danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania duloksetyny w leczeniu depresji, natomiast w leczniu zaburzeń lękowych, duloksetyna nie jest skuteczniejsza od stosowanych obecnie leków.

Więcej:

www.aotm.gov.p

www.aotm.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH