Aptekarze chcą zmiany prawa w zakresie odsprzedaży leków przez apteki

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   01-10-2010, 13:43

Aptekarze chcą zmiany prawa w zakresie odsprzedaży leków przez apteki

Obecnie praktyka handlu produktami leczniczymi pomiędzy aptekami jest zabroniona.

Inspekcje farmaceutyczne są jednak informowane o aptekach, które odsprzedają towar między sobą, najczęściej w celu dzielenia się większymi pakietami i poszukiwaniem sposobów na zapewnienie pacjentom niższych cen.

Aptekarze chcą to zmienić. Dla nich zakaz odsprzedawania towaru jest utrudnieniem w prowadzeniu działalności. Postulują o zmianę prawa.

Zbieranie dowodów
Najczęściej problemy pojawiają się, gdy aptekarz nie może kupić leku w pojedynczych opakowaniach, gdyż hurtownie sprzedają produkty tylko w większych pakietach.

Zdarzają się też sytuacje, gdy farmaceuta nie może zamówić leku pojedynczo, gdyż hurtownie stawiają warunki nabycia minimalnej ilości towaru lub kwoty.

Samorząd aptekarski zwraca się z prośbą do aptekarzy, by zgłaszali przypadki problemów z kupnem odpowiadającej im ilości towaru, w formie skarg do inspecji farmaceutycznej. Im więcej takich dowodów, tym szansa na wprowadzenie zmian w prawie będzie większa.

Handel równoległy

Innym z zaobserwowanych przez inspekcje farmaceutyczne zjawisk jest odsprzedawanie przez apteki leków innej hurtowni farmaceutycznej niż tej, w której lek został zakupiony. Inspekcja farmaceutyczna uznaje takie działania za zabroniony prawem odwrotny łańcuch zaopatrzenia.

Zwraca uwagę na apteki, które dokonały znaczącego wzrost zakupów niektórych leków w porównaniu z poprzednimi miesiącami.

W odróżnieniu od handlu między aptekami w celu podziału pakietów, w tym przypadku trudno jest wysuwać argumentację o utrudnieniach w prowadzeniu działalności.

Ten proceder najczęściej jest wykorzystywany do pozyskiwania leków z rynku aptecznego na eksport równoległy.

Zjawisko znane jest w Wielkiej Brytanii, gdzie aptekarz ma możliwość sprzedania określonej puli leków na zewnątrz. Szacuje się, że ok. 10 proc. brytyjskich aptek zajmuje się handlem równoległym. Jednocześnie na tym rynku odnotowywany jest znaczący brak niektórych leków.

Czytaj także: www.rynekaptek.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH