Artur Fałek: nowe leki przeciwcukrzycowe mogą znaleźć się na kolejnej liście refundacyjnej

POLITYKA LEKOWA

Autor: JG, PW/rynekaptek.pl   23-04-2010, 07:30

Artur Fałek: nowe leki przeciwcukrzycowe mogą znaleźć się na kolejnej liście refundacyjnej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jest szansa, że jeszcze w tym roku na listę leków refundowanych mogą trafić nowe leki przeciwcukrzycowe, które zyskały już pozytywną opinię Rady Konsultacyjnej Agencji Oceny Technologii Medycznych.

Poinformował o tym Artur Fałek, dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia, podczas konferencji „Diabetologia 2010”, która odbyła się 21 kwietnia br. w Warszawie.

– Nie znajdą się one na obecnie aktualizowanej liście refundacyjnej, bo ta jest już zamknięta. Ale mogą zostać uwzględnione podczas kolejnej aktualizacji – na przełomie lipca i sierpnia – doprecyzował dyrektor Fałek.

W kolejce do refundacji czeka osiem substancji, w tym dwa nowoczesne mimetyki inkretynowe, trzy gliptyny oraz trzy długo działające analogi insuliny.

– Ministerstwo Zdrowia tworząc listy refundacyjne kieruje się zasadą zmniejszania kosztów ponoszonych przez pacjentów, zwłaszcza w przypadku drogich leków – stwierdził szef Departamentu Polityki Lekowej MZ.

Mimo że wydatki na refundację leków przeciwcukrzycowych są z roku na rok coraz wyższe, np. w 2008 roku pochłonęły ponad 66 mln zł, a w ub. roku ponad 68 mln zł, pacjenci nie mają dostępu do nowoczesnej terapii. Na refundację długo działających analogów insuliny czekają już od ubiegłego roku.

– Cukrzyca nie jest traktowana priorytetowo w Polsce – skomentował dr hab. Leszek Czupryniak z Kliniki Diabetologii i Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD).  – W czerwcu 2009 roku analogi insuliny znalazły się na listach refundacyjnych, po czym z nich zniknęły. Zasłaniano się wzrostem ryzyka nowotworowego, choć wątpliwości dotyczyły tylko jednego preparatu , natomiast z listy zniknęły trzy – przypomniał. Dodał jednocześnie, że jego onkogenne działanie nie potwierdziło się.

– Rekomendacja Rady Konsultacyjnej Agencji Oceny Technologii Medycznych dotycząca analogów długo działających była pozytywna – powiedział dr Wojciech Matusewicz, prezes AOTM. Wyjaśnił, że kiedy w mediach pojawiły się informacje o możliwym działaniu onkogennym, Ministerstwo Zdrowia ponownie poprosiło agencję o wydanie rekomendacji w sprawie bezpieczeństwa stosowania analogów insuliny. – Rada Konsultacyjna podtrzymała swoją wcześniejszą opinię – podsumował Wojciech Matusewicz.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH