Awantura o homeopatię: wiceminister zdrowia kontra NRL

POLITYKA LEKOWA

Autor: Rzeczpospolita, Wikipedia/rynekaptek.pl   19-01-2009, 18:53

Awantura o homeopatię: wiceminister zdrowia kontra NRL Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Trwa konflikt między resortem zdrowia a samorządem lekarskim o to czy lekarz powinien stosować środki homeopatyczne. Lekarz ma prawo przepisywać pacjentom leki, które są dopuszczone do sprzedaży w Polsce, a więc także homeopatyczne - uważa Marek Twardowski, wiceminister zdrowia.

Spór o skuteczność homeopatii przeniósł się na najwyższy szczebel władzy. Wiceminister zdrowia Marek Twardowski w liście do Naczelnej Rady Lekarskiej z 5 stycznia napisał, że homeopatia powinna być stosowana na tych samych zasadach co inne leki. Lekarze z Rady są oburzeni.
Już w 2002 roku samorząd podkreślał, że nie jest to metoda leczenia oparta na dowodach naukowych - przypomina „Rzeczpospolita”.

W kwietniu ubiegłego roku samorząd lekarski przyjął jeszcze ostrzejsze stanowisko. „Stale narasta liczba dowodów, że homeopatię należy zaliczyć do nienaukowych metod medycyny alternatywnej, która proponuje stosowanie bezwartościowych produktów o niezweryfikowanym naukowo działaniu“ – napisali lekarze.

Zdaniem samorządu doktor, który stosuje leki homeopatyczne, narusza kodeks etyki zawodowej – a za to można nawet stracić prawo wykonywania zawodu.

W grudniu ubiegłego roku, wiceminister Marek Twardowski napisał list do Naczelnej Rady Lekarskiej z prośbą o anulowanie stanowiska dotyczącego homeopatii. Resort podkreślał w piśmie, że lekarz ma prawo przepisywać pacjentom leki, które są dopuszczone do sprzedaży na terenie Polski – czyli także środki homeopatyczne.

– Dostaliśmy wiele protestów w tej sprawie. Zarówno nasz departament prawny, jak i lekowy uznały, że stanowisko Naczelnej Rady Lekarskiej jest niezgodne z prawem Unii Europejskiej – tłumaczy „Rzeczpospolitej” wiceminister Twardowski.

O tym, czy sama metoda leczenia jest skuteczna, wypowiadać się nie chce.

– Jestem urzędnikiem państwowym i jako resort nie będziemy oceniać skuteczności leków. Natomiast jako lekarz mogę zgadzać się z opinią grupki moich kolegów albo się z nią nie zgadzać. Żyjemy w wolnym kraju, stosowanie leków legalnie sprzedawanych w Polsce jest dozwolone – podkreśla Twardowski.
W ostatnim styczniowym piśmie do Rady napisał, że środki homeopatyczne powinny być stosowane w leczeniu tak jak inne farmaceutyki i w żadnym wypadku ich ordynowanie nie narusza kodeksu etyki lekarskiej.

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH