Baxter informuje: uwaga na roztwory do dializy

POLITYKA LEKOWA

Autor: URPL/rynekaptek.pl   03-01-2011, 16:36

Baxter informuje: uwaga na roztwory do dializy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Producent Dianealu, Extranealu, Nutrinealu wykrył w produktach obecność endotoksyn, niosących ryzyko aseptycznego zapalenia otrzewnowej.

Chodzi o następujące serie produktów:

dianeal PD1 (glukoza 1,36%) zestaw do dializy otrzewnowej
dianeal PD1 (glukoza 2,27%) zestaw do dializy otrzewnowej
dianeal PD1 (glukoza 3,86%) zestaw do dializy otrzewnowej
dianeal PD4 (glukoza 1,36%) zestaw do dializy otrzewnowej
dianeal PD4 (glukoza 2,27%) zestaw do dializy otrzewnowej
dianeal PD4 (glukoza 3,86%) zestaw do dializy otrzewnowej
Extraneal zestaw do dializy otrzewnowej
Nutrineal PD4 (z 1,1% roztworem aminokwasów).

Baxter ustalił, że serie roztworów do dializy otrzewnowej produktów Dianeal, Extraneal i Nutrineal wykazują podwyższony poziom endotoksyn. Prawdopodobnie stan ten dotyczy tylko niewielkiej ilości worków, jednak nie jest możliwe zidentyfikowanie dotkniętych problemem worków.

Wszystkie serie roztworów do dializy otrzewnowej, których dotyczy problem zostaną stopniowo wycofane w czasie, gdy tylko będą dostępne serie zastępcze, niezbędne do zrealizowania zapotrzebowania (pełna wymiana jest spodziewana do marca 2011 roku).

Do czasu, kiedy serie zastępcze będą dostępne, lekarze powinni rozważyć ryzyko i korzyści kontynuowania stosowania roztworów do dializy otrzewnowej, które są potencjalnie dotknięte tym problemem.

Dostawy nowych roztworów do dializy otrzewnowej, wolnych od endotoksyn, powinny być dokonywane priorytetowo dla najbardziej wrażliwej populacji, całkowicie zależnej od roztworów do dializy otrzewnowej dotkniętych problemem, z uwzględnieniem pacjentów z przewodnieniem, u których stosowany jest Extraneal.

Lekarze powinni być szczególnie uważni w związku z możliwością wystąpienia działań niepożądanych związanych z aseptycznym zapaleniem otrzewnej.

Więcej: www.urpl.gov.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH