Będzie pozwolenie EMEA na dopuszczenie do obrotu vinfluniny?

POLITYKA LEKOWA

Autor: Agnieszka Samborska, WR/rynekaptek.pl   20-07-2009, 16:51

Firma farmaceutyczna Pierre Fabre Medicament podała do wiadomości, że Komitet do Spraw Produktów Medycznych Stosowanych u Ludzi (CHMP), będący naukowym komitetem doradczym Europejskiej Agencji Leków (EMEA), wydał pozytywną opinię, zalecającą udzielenie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu leku zawierającego substancję czynną o nazwie vinflunina.

Lek ma wskazanie do stosowania w leczeniu raka pęcherza moczowego z przerzutami i w zaawansowanym lub przerzutowym przejściowo-komórkowym raku dróg moczowych po niepowodzeniu wcześniejszego leczenia opartego na solach platyny.

CHMP wydał pozytywną opinię opierając się na wynikach dwóch badań klinicznych II fazy i na randomizowanym badaniu klinicznym fazy III. W momencie uzyskania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, będzie to pierwszy lek stosowany w monoterapii, zarejestrowany w Europie dla leczenia dorosłych we wspomnianym wskazaniu.
 
W Europie, rocznie rozpoznaje się 100 000 nowych przypadków zachorowań na wspomnianego raka dróg moczowych i pęcherza moczowego, rejestruje się 50 000 zgonów.

Jak wynka z komunikatu firmy farmaceutycznej, vinflunina odkryta przez naukowców w Centrum Badań Pierre Fabre Medicament jest nowym, dwu-fluorowanym inhibitorem mikrotubul, uzyskanym w drodze reakcji chemicznych grupy alkaloidów vinca w środowisku kwaśnym. Naukowcy we współpracy z ekspertami z Uniwersytetu z Poitiers (Francja) selektywne wprowadzili dwa atomy fluoru w część struktury, której wcześniej nie udało się naruszyć klasycznymi procesami chemicznymi, co doprowadziło do powstania dwu-fluorowanego alkaloidu vinca.

Oprócz specyficznej struktury vinflunina (handlowa nazwa leku - Javlor) posiada wyjątkowe właściwości farmakologiczne i nie powoduje skumulowanej toksyczności. Podawanie leku raz na 3 tygodnie zwiększa wygodę leczenia bez konieczności hospitalizacji (20 minutowy wlew bez uprzedniej premedykacji.) Roztwór dożylny leku został zatwierdzony jako monoterapia dla leczenia dorosłych w zaawansowanym i przerzutowych przejściowo-komórkowym raku dróg moczowych po niepowodzeniu leczenia solami platyny.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH