Będzie program zdrowotny z podawaniem palivizumabu

POLITYKA LEKOWA

Autor: AOTM, LJ/rynekaptek.pl   10-12-2009, 10:25

Będzie program zdrowotny z podawaniem palivizumabu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Agencja Oceny Technologii Medycznych pozytywnie rekomendowała finansowanie ze środków publicznych preparatu palivizumab (synagis).

Ministerstwo zdrowia zgodnie ze wskazaniem w rekomendacji AOTM przygotowuje program zdrowotny. W ramach PT palivizumab zostanie podany 780 dzieciom.

Synagis przeznaczony jest do podawania w ramach profilaktyki ciężkich infekcji oddechowych wywołanych wirusem RS u niemowląt z dysplazją oskrzelowo–płucną.

W uzasadnieniu rekomendacji AOTM podkreśla, że obecnie palivizumab jest jedyną opcją terapeutyczną dla dzieci szczególnie zagrożonych infekcją wirusem RS.

Lek ma udowodnioną skuteczność w redukcji liczby hospitalizacji, ale nie wpływa na ogólną śmiertelność pacjentów. Ze względu na wskazania do stosowania tego leku oraz bardzo wysoki koszt terapii, finansowanie ze środków publicznych tej technologii medycznej powinno odbywać się w ramach programu zdrowotnego, który zagwarantuje prawidłową kwalifikację pacjentów i umożliwi zbieranie danych o efektywności klinicznej tego leku.

Według wytycznych, preparat może być podany niemowlętom z przewlekłą chorobą płuc, które nie ukończyły 3 miesiąca życia w chwili rozpoczęcia sezonu infekcyjnego RSVi ich wiek ciążowy był poniżej 30 tygodnia oraz dla populacji niemowląt z przewlekłą chorobą płuc, które nie ukończyły 6 miesiąca życia w chwili rozpoczęcia sezonu infekcyjnego RSV i ich wiek ciążowy był poniżej 28 tygodnia.

Preparat był po raz pierwszy finansowany z publicznych środków w sezonie listopad – kwiecień. Skorzystało z tej opcji 577 dzieci.

Analiza wyników skuteczności tego preparatu była podstawą do wydania decyzji o kontynuacji lub niestosowaniu leku.

Odpowiedzialną za kwalifikację noworodków do szczepień i za cały program stosowania palivizumabu jest prof. Ewa Helwich, krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH