Białystok sfinansuje seniorom szczepienia przeciwko grypie

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/portalaptek.pl   08-09-2010, 09:31

Białystok sfinansuje seniorom szczepienia przeciwko grypie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Blisko 7,5 tys. osób po 65. roku życia będzie mogło skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie w Białymstoku.

Akcja szczepień rozpocznie się 15 września i potrwa do końca listopada. Sfinansuje ją miasto. Gmina Białystok organizuje takie akcje profilaktyczne od kilku lat. W tym roku wyda na ten cel 250 tys. zł.

Iwona Sienkiewicz z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku powiedziała, że szczepionka przeciwko grypie na nowy sezon właśnie się pojawiła, choć w aptekach jeszcze jej nie ma. Sanepid zaszczepił we wtorek (7 września) pierwszych pacjentów.

Z danych sanepidu wynika, że w 2009 roku w Podlaskiem na grypę zachorowało lub podejrzewano tę chorobę u 29,4 tys. osób.

– Częściej chorowały osoby młode, niż starsze, co oznacza, że masowe szczepienie seniorów przynosi efekty – mówiła Iwona  Sienkiewicz.

W 2009 roku zaledwie 4 proc. mieszkańców województwa podlaskiego (48,1 ty. osób) zaszczepiło się przeciwko grypie. W całej Polsce liczba zaszczepionych nie przekracza 10 proc., podczas gdy w innych krajach szczepi się 70-80 proc. mieszkańców.

Zdaniem Iwony Sienkiewicz na tak niski wynik w Polsce wpływa fakt, że szczepionka jest płatna, podczas gdy na Zachodzie na ogół nie.

Według niej zakup leków przeciwgrypowych to wydatek często większy niż koszt szczepionki, dlatego warto rozważyć, na co wydać pieniądze. W Wojewódzkim Sanepidzie w Białymstoku szczepionka kosztuje 32 zł.

Sanepid przypomina, że przeciwko grypie powinny się oprócz seniorów szczepić także kobiety w ciąży lub planujące ciążę, dzieci do drugiego roku życia oraz osoby, które w pracy mają kontakt z wieloma osobami, np.: handlowcy, nauczyciele, pracownicy żłobków, przedszkoli.

Grypa może powodować groźne powikłania w układzie oddechowym, sercowo-naczyniowym, nerkach, może skutkować zapaleniem płuc, zatok, oskrzeli. W 2009 roku w Podlaskiem z powodu grypy i powikłań pogrypowych zmarły 4 osoby.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH