
Ponieważ na liście refundacyjnej nie znalazły się analogi insulin długodziałających, co wcześniej zapowiadało Ministerstwo Zdrowia, Bioton nie musi obawiać się spadku popytu na produkowaną przez siebie insulinę ludzką.
Refundacji miały podlegać lantus i levemir, długo działające analogi, oraz apidra, preparat krótko działający. Ministerstwo Zdrowia tłumaczyło brak kolejnych insulin na wykazach problemami finansowymi płatnika.
– To problem finansowy, ale również dotyczący bezpieczeństwa i skuteczności terapii – powiedział portalowi rynekzdrowia.pl, minister Twardowski, zwracając uwagę, że ich wprowadzenie spowodowałoby wzrost wydatków na refundację insulin o kilkadziesiąt mln zł w skali roku.
Przypomnijmy, że 26 czerwca na stronie internetowej pisma „Diabetologia“ opublikowane zostały cztery badania omawiające potencjalny związek między stosowaniem insuliny glargine (lantus) i rakiem. Według tych badań, insuliny analogowe długodziałające (zmodyfikowane cząsteczki insuliny ludzkiej otrzymywane na drodze rekombinacji DNA) zwiększają ryzyko wystąpienia raka piersi.
W lipcu br. resort zdrowia informował nas, że nie widzi podstaw do zmiany decyzji o umieszczeniu na liście analogów, powołując się na opinię Konsultanta Krajowego w dziedzinie diabetologii, prof. Krzysztofa Strojka, który stwierdził, iż cytowane badania miały charakter prospektywny i stanowią zbyt watłą, niejednoznaczną sugestię, która nie może być podstawą do zmiany postrzegania insuliny glargine.
Sanofi – Aventis, producent insuliny glargine, informuje o publikacji we wrześniowym wydaniu magazynu „Diabetologia“, na temat ewentualnego związku między stosowaniem preparatu lantus, a zwiększonym ryzykiem występowania nowotworu.
Koncern przypomina stanowisko Europejskiej Agencji ds. Leków (EMEA) z lipca br. - „Dostępne dane nie dają powodu do niepokoju, a w związku z tym zmiany w zaleceniach dotyczących przepisywania lantusa nie są konieczne“. W przesłanej do mediów informacji, Sanofi - Aventis utrzymuje, że terapia lantusem jest bezpieczna, powołując się na opinię „niezależnego komitetu ds. monitorowania danych, działającego w ramach badania ORIGIN“.
W ubiegłym roku Bioton sprzedał w Polsce insulinę za 79 mln zł – podaje Rzeczpospolita. Firma osiąga największą rentowność brutto właśnie na tej działalności. Ma 30-procentowy udział w krajowym rynku. Podobnie jak Sanofi-Aventis. Największy udział ma Novo Nordisk (ponad 40 proc.).
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych