Bruksela: raport zamiast komisji śledczej ds. grypy A/H1N1

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   02-08-2010, 10:42

Bruksela: raport zamiast komisji śledczej ds. grypy A/H1N1 Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Po przerwie wakacyjnej w europarlamencie ruszą prace nad raportem o reakcji UE na grypę A/H1N1. Europosłowie podejrzewają, że pod wpływem lobby farmaceutycznego i bezzasadnej paniki, rządy krajów UE dopuściły się marnotrawstwa publicznych pieniędzy na szczepienia.

Początkowo europosłowie zabiegali o powołanie specjalnej komisji parlamentarnej, ostatecznie jednak Konferencja Przewodniczących frakcji politycznych PE zdecydowała w lipcu, że wystarczy zbadanie sprawy poprzez raport PE. Głosowanie plenarne przewidziane jest na wiosnę 2011 roku.

Sprawozdawczynią będzie Michele Rivasi, francuska poseł z frakcji Zielonych, która jako pierwsza w PE zwróciła uwagę na skalę problemu. Według niej trzeba zbadać, czy nie doszło do konfliktu interesów, i wyciągnąć wnioski na przyszłość, by odpowiednio zareagować, jeśli znowu pojawi się groźba pandemii.

– Polska jest przykładem państwa, które oparło się panice i trzeźwo prosiło firmy farmaceutyczne o udokumentowane badania bezpieczeństwa nowej szczepionki. Żaden inny kraj tego nie zrobił. Zaprosimy minister Ewę Kopacz do Parlamentu Europejskiego, aby przedstawiła okoliczności podjęcia takich działań w naszym kraju – powiedział Bogusław Sonik (PO), wiceprzewodniczący komisji ochrony środowiska i zdrowia publicznego w PE.

Rok temu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła szósty, najwyższy stopień pandemii świńskiej grypy. W ekspresowym tempie powstały szczepionki zakupione przez rządy kosztem milionów euro. Eurdeputowani chcą zbadać, czy ogłoszenie pandemii było uzasadnione, czy WHO poddała się presji firm farmaceutycznych i na ile wiarygodni byli eksperci współpracujący z oenzetowską organizacją. Celem jest też ustalenie mechanizmów działania instytucji unijnych w sytuacjach kryzysowych.

W grupie europosłów, którzy od marca domagali się powołania komisji, najbardziej zaangażowani byli francuscy eurodeputowani z partii opozycyjnych. Nieprzypadkowo: francuski rząd kupił ponad 90 mln dawek szczepionek (początkowo eksperci zalecali dwie dawki na osobę, by szczepienie było skuteczne), a na kampanię szczepień wydał prawie 1 mld euro.

Grypa H1N1, od ogłoszenia pandemii, spowodowała śmierć 18 156 osób, czyli znacznie mniej niż wynosi bilans ofiar zwykłej grypy sezonowej – przyznała w połowie czerwca br. WHO.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH