Case-Doradcy: zabraknie pieniędzy na refundację leków?

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekzdrowia.pl   05-01-2011, 16:12

Case-Doradcy: zabraknie pieniędzy na refundację leków?

Proponowany w projekcie ustawy o refundacji leków mechanizm ustalania budżetu na leki wprowadza konkurencję między różnymi grupami pacjentów – uważają eksperci firmy Case-Doradcy.

Stworzyli oni - zgodnie z projektem ustawy - schemat, na podstawie którego tworzony jest budżet na refundację. Ustawa miałaby wejść w życie w 2012 roku.

Na cały budżet na świadczenia zdrowotne składają się składki na ubezpieczenie zdrowotne plus dodatkowe źródła finansowania. Zgodnie z projektem ustawy budżet dzieli się na: dopłaty do refundacji leków i pozostałe świadczenia zdrowotne.

- Reguła zaproponowana w projekcie ustawy zakłada, że w latach 2012-2014 poziom finansowania wydatków na leki ma wynosić nominalnie tyle, ile w 2011 roku. Od 2015 roku będzie stanowił wartość pomiędzy pewnym minimum i maksimum: minimum to poziom finansowania z roku 2011 (a więc także lat 2012-2014), zaś ograniczeniem „od góry” jest 17 proc. budżetu na świadczenia zdrowotne – wyjaśnia Katarzyna Piętka-Kosińska z Case-Doradcy, która określa taki sposób wydatkowania pieniędzy jako dyskrecjonalny, uzależniony od uznania ministra zdrowia.

Co zostanie na refundację
Budżet na refundację dzieli się na trzy elementy: programy lekowe i chemioterapię, o wysokości budżetu których decyduje minister zdrowia, oraz refundację leków w aptece. Stanowi ona wielkość wynikową powstałą po odjęciu z budżetu dwóch poprzednich pozycji.

- Kolejny element dyskrecjonalnej decyzji ministra zdrowia, który jest wpisany do projektu ustawy, to stworzenie rezerwy na tzw. nowe leki – dodaje Katarzyna Piętka-Kosińska.

Choć ustawa nie precyzuje, o jakie leki chodzi, najprawdopodobniej dotyczy nowych leków, które znajdują się na liście leków refundowanych, ale mają nowe zastosowanie bądź są to zupełnie nowe substancje. Koszt tych leków będzie ustalany na podstawie indywidualnych porozumień wolumenowo-cenowych. Produkty te nie będą podlegać systemowi zwrotów (tzw. pay-back). Od budżetu na leki refundowane w aptece należy więc jeszcze odjąć rezerwę tworzoną na nowe leki.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH