Case-Doradcy: zabraknie pieniędzy na refundację leków?

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekzdrowia.pl   05-01-2011, 16:12

Case-Doradcy: zabraknie pieniędzy na refundację leków?

Proponowany w projekcie ustawy o refundacji leków mechanizm ustalania budżetu na leki wprowadza konkurencję między różnymi grupami pacjentów – uważają eksperci firmy Case-Doradcy.


Konkurencja o pieniądze NFZ
Katarzyna Piętka-Kosińska przypomina, że projektu ustawy wprowadza system zwrotów dokonywanych przez producentów po przekroczeniu budżetu na refundację leków, który jest formą „domknięcia” budżetu na całkowite wydatki lekowe:

- W oparciu o opisany mechanizm tworzenia budżetu wykonaliśmy prognozy dotyczące podziału wydatków do 2020 roku. Ponieważ w ostatnich latach wzrost wydatków na programy lekowe i chemioterapię był bardzo dynamiczny, przyjęliśmy lekki wzrost na kolejne lata. Zauważalny jest także wzrost wydatków na refundację leków w aptekach dla osób powyżej 60 r.ż. Zakładamy, że w ciągu czterech następnych lat wydatki na ten cel wzrosną o ponad milion złotych – przewiduje ekspert Case-Doradcy.

Zdaniem Piętka-Kosińskiej, niesie to ogromne niebezpieczeństwo: - Obecnie mamy do czynienia z „wyżem geriatrycznym”, kiedy lawinowo przyrasta liczba osób starszych, zmuszonych do korzystania z większej liczby leków niż reszta społeczeństwa. Mechanizm wydatków na leki zakłada jednak nominalne zmniejszanie się budżetu na leki refundowane w aptekach.
 
- Naszym zdaniem, Ministerstwo Zdrowia proponuje system rozliczania budżetu na leki, w który wpisany jest mechanizm konkurencji między wydatkami na chemioterapię, programy terapeutyczne i nowe leki, a lekami refundowanymi w aptekach. Zatem to nie firmy farmaceutyczne, które produkują poszczególne grupy leków, ale poszczególne grupy pacjentów będą konkurować o środki publicznego płatnika, na różne grupy leków.

Zabraknie na refundację
W 2009 roku na refundację leków przeznaczono 10,4 mld zł, tj. 18,91% budżetu na świadczenia opieki zdrowotnej ogółem. W podziale na poszczególne elementy najwięcej wydano na refundację apteczną – 8,213 mld zł. Chemioterapia pochłonęła 1,202 mld zł, a programy terapeutyczne – 1,013 mld złotych.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH