Ceny niektórych leków są horrendalne. Resort zdrowia chce wprowadzić limit dla drogich terapii

POLITYKA LEKOWA

Autor: RCL   07-07-2021, 06:06

Ceny niektórych leków są horrendalne. Resort zdrowia chce wprowadzić limit dla drogich terapii Nie może bowiem dochodzić do sytuacji, że garstka pacjentów będzie leczona lekami o horrendalnych cenach kosztem o wiele liczniejszej i szerszej populacji pacjentów - ocenia resort zdrowia Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Resort zdrowia postawił górną granicę dla finansowania najdroższych terapii: to hamulec dla nieetycznych żądań koncernów dotyczących cen ich leków, które często nie są żadną innowacją.

  • Obecnie QALY, czyli wysokość progu kosztu uzyskania dodatkowego roku życia skorygowanego o jakość, jest ustalona w wysokości trzykrotności Produktu Krajowego Brutto na jednego mieszkańca
  • Projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej zakłada podwojenie tej wysokości, do sześciokrotności PKB
  • Jednocześnie resort chce postawić wyraźną górną granicę na refundację leku

Nowe QALY: sześciokrotność PKB

W nowelizacji ustawy refundacyjnej resort zdrowia proponuje dodać przepis zakładający obligatoryjną odmowę objęcia refundacją dla leku lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, jeżeli wysokości progu kosztu uzyskania dodatkowego roku życia skorygowanego o jakość, przekracza sześciokrotność Produktu Krajowego Brutto na jednego mieszkańca, a w przypadku braku możliwości wyznaczenia tego kosztu - koszt uzyskania dodatkowego roku życia.

Jak podkreśla ustawodawca, jest to regulacja stanowiąca odwzorowanie regulacji europejskich, funkcjonujące w kilku krajach, gdzie przyjęto, że poziom sześciokrotnego PKB per capita jest równoważny uzyskania dodatkowego roku życia przy chorobach rzadkich.

Poziom ten jest dwukrotnie wyższy niż poziom wyznaczający próg opłacalności kosztowej dla pozostałych leków, który to mechanizm już funkcjonuje w ustawie.

Hamulec dla nieetycznych i nieprzyzwoitych żądań koncernów

Jednocześnie - w ocenie resortu zdrowia - wydaje się, że sześciokrotność PKB będzie realizować dwa podstawowe cele. Z jednej strony wyznacza pułap za koszt leczenia pacjenta za rok danym lekiem na niewyobrażalnym poziomie 240 tys. zł dla przeciętnie zarabiającego Polaka, którego dochody netto rocznie nie przekraczają 45 tys. zł, a więc jest niemal sześciokrotnie wyższa niż roczne dochody obywatela zarabiającego średnią krajową i niemal 10 krotnie wyższa niż dochód obywatela zarabiającego minimalna krajową, realizuje zasady sprawiedliwości społecznej i prawa do opieki zdrowotnej.

Z drugiej stanowi hamulec dla nieetycznych i nieprzyzwoitych żądań koncernów farmaceutycznych dotyczących cen ich leków, które często nie są żadną innowacją, a ceny takie są dyktowane tylko dlatego, że lek zarejestrowano jako lek na chorobę sierocą.

Wprowadzone ograniczenie ma również za zadanie równoważenie interesów świadczeniobiorców, czyli pacjentów. Nie może bowiem dochodzić do sytuacji, że garstka pacjentów będzie leczona lekami o horrendalnych cenach kosztem o wiele liczniejszej i szerszej populacji pacjentów, dla których nie wystarcza pieniędzy w planie finansowym Funduszu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH