Co nowego na liście? Rekomenduje wiceminister zdrowia

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   02-11-2017, 09:27

Co nowego na liście? Rekomenduje wiceminister zdrowia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na liście leków refundowanych, która zacznie obowiązywać 1 listopada dodano 75 nowych pozycji; pojawiły się na niej m.in. nowe leki dla pacjentów z rakiem gruczołu krokowego - poinformował we wtorek (31 października) wiceminister zdrowia Marcina Czech.

Wiceminister przekazał, że w najnowszym wykazie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych dodano 75 nowych pozycji, z czego: 45 produktów leczniczych w ramach listy aptecznej, jeden środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego, cztery nowe wyroby medyczne, dwa produkty lecznicze w ramach katalogu chemioterapii oraz 20 produktów leczniczych w ramach programów lekowych. Na nowej liście nie będzie ok. 40 preparatów znajdujących się na niej dotychczas.

W ramach programu leczenia opornego na kastrację raka gruczołu krokowego na listę wpisano dwa nowe leki: Xtandi (enzalutamid) oraz Xofigo (dichlorek radu-233). W tym programie, refundacją w nowym, rozszerzonym wskazaniu został objęty także lek Zytiga (octan abirateronu) - od 1 listopada refundacją objęto także tych pacjentów, u których zastosowanie chemioterapii nie jest jeszcze klinicznie wskazane.

Lek Tagrisso (ozymertynib) został objęty refundacją w ramach już istniejącego programu leczenia niedrobnokomórkowego raka płuca. Z kolei lek Nucala (mepolizumab) został objęty refundacją w ramach programu leczenia ciężkiej astmy alergicznej IGE zależnej oraz ciężkiej astmy eozynofilowej.

Produkt RoActemra (tocilizumab) został objęty refundacją w nowej, podskórnej postaci podania w ramach obecnie istniejącego programu leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów i młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym.

Na listę apteczną wpisany został Nutramigen 3 LGG stosowany w diecie eliminacyjnej mlekozastępczej. Środek jest refundowany m.in. we wskazaniu alergia na białko mleka krowiego, nietolerancja laktozy związana z nadwrażliwością na białka mleka krowiego oraz alergia na białko sojowe z nadwrażliwością na białka mleka krowiego.

Wiceminister przekazał, że jeśli chodzi o wyroby medyczne, to na liście znajdą się cztery pozycje m.in. opatrunki stosowane w przewlekłych owrzodzeniach.

Czech przypomniał, że załącznikiem do listy refundacyjnej jest wykaz bezpłatnych leków dla seniorów, który zawiera więcej preparatów niż poprzedni.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH