Co nowego? Resort zdrowia uaktualnił informację ws. bezpłatnych leków 75+

POLITYKA LEKOWA

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   08-02-2021, 08:01

Co nowego? Resort zdrowia uaktualnił informację ws. bezpłatnych leków 75+ MZ: od 1 lipca 2020 r. bezpłatne zaopatrzenie w omawiane leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne przysługuje również na podstawie recepty wystawionej w postaci elektronicznej Fot. LJ PTWP

Od 1 stycznia 2021 r. lista bezpłatnych leków, środków i wyrobów dla seniora obejmuje przeszło 2050 pozycji, co stanowi blisko połowę produktów w ogóle refundowanych obecnie w ramach refundacji aptecznej. Kiedy senior może otrzymać bezpłatne leki?

- w związku z zakończeniem leczenia szpitalnego.

Warunkiem możliwości wystawienia recepty na zasadach obowiązujących od 1 lipca 2020 r., tj. przez podmioty wymienione w dwu powyższych punktach, jest wystawienie recepty wyłącznie w postaci elektronicznej.

Jak wyżej wskazano osobom po ukończeniu 75. roku życia przysługują bezpłatnie jedynie niektóre leki, środki lub wyroby objęte refundacją ze środków publicznych, niemniej jednak należy zwrócić uwagę, że według stanu na dzień 1 stycznia 2021 r. lista takich leków, środków i wyrobów obejmuje przeszło 2050 pozycji, co stanowi blisko połowę leków, środków i wyrobów w ogóle refundowanych obecnie w ramach refundacji aptecznej.

Ponadto obecna liczba pozycji leków dostępnych w ramach programu „Leki 75+” przekroczyła już 80% wzrost względem liczby z momentu inicjacji programu we wrześniu 2016 r.

Należy również mieć na względzie, że możliwe jest dokonywanie na potrzeby wystawienia recepty w programie „Leki 75+” uprzedniego, wymaganego art. 43a ust. 1b ww. ustawy, sprawdzenia ilości oraz rodzaju przepisywanych pacjentowi leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, w celu uniknięcia sytuacji przepisywania tych samych, albo takich samych leków, mogącego skutkować przedawkowaniem, czy np. zatruciem polekowym, jak również weryfikacji wcześniejszej preskrypcji z obecną pod kątem możliwych interakcji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH