
Amerykańska agencja rejestrująca leki zaleca usunięcie avastinu z terapii uważanych za skuteczne w leczeniu raka piersi. Dzisiaj (20 grudnia) lek będzie omawiany na posiedzeniu Rady Konsultacyjnej AOTM w leczeniu raka płuca.
Eksperci organu doradczego amerykańskiej agencji Food and Drug Administration (FDA) przegłosowali wniosek o usunięciu avastinu (bevacizumab) w leczeniu raka piersi. Również Europejska Agencja ds. Leków (EMA) wprowadziła zalecenia do stosowania leku tylko w jednym z typów chemioterapii, uznając za nieskuteczne zastosowanie avastinu w połączeniu z innymi schematami.
FDA i EMA dokonały rewizji użyteczności avastinu stosowanego we wskazaniu raka piersi, kiedy nowe dane z badań ujawniły małą korzyść ze stosowania leku w tej chorobie. W USA zwolennicy avastinu oskarżają FDA o usunięcie leku ze względu na wysoki koszt. Co prawda lekarze w USA nadal mogą przepisywać pacjentom lek, ale ubezpieczyciele mogą nie chcieć go finansować.
16 grudnia EMA potwierdziła, że korzyści stosowania avastinu w kombinacji z paclitaxelem przeważają nad ryzykiem. Agencja zauważa, że tylko ta kombinacja jest wartościową opcją terapeutyczną u pacjentek z rakiem piersi. Negatywnie oceniono kombinację avastinu z docetaxelem.
Czarna seria
Na początku grudnia 2010 roku NICE - brytyjska agencja HTA, wydała negatywną rekomendację dla avastinu stosowanego w kombinacji z taxanem jako korzystnej, kosztowo-efektywnej opcji terapeutycznej dla pacjentów z rakiem piersi, argumentując, że lek oferuje „ograniczony i niepewną korzyść dla pacjentów w porównaniu do innych terapii”.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych