Amerykańska agencja rejestrująca leki zaleca usunięcie avastinu z terapii uważanych za skuteczne w leczeniu raka piersi. Dzisiaj (20 grudnia) lek będzie omawiany na posiedzeniu Rady Konsultacyjnej AOTM w leczeniu raka płuca.
- Niestety nie otrzymaliśmy od producenta przekonujących dowodów, że avastin może znacząco wydłużać życie pacjentów, albo oferować lepszą jakość życia niż istniejące terapie – skomentował rekomendację Andrew Dillon, szef NICE.
Terapia została negatywnie oceniona pod względem efektywności kosztowej nie tylko w terapii raka piersi. NICE słabo ocenił lek w innych onkologicznych wskazaniach, odrzucając m.in. wniosek producenta do finansowania leku w terapii raka jelita. Do tego brakuje dowodów o wpływie leku na przedłużenie czasu przeżycia pacjentów z nowo zdiagnozowanym rakiem mózgu.
Producent prowadził badania nad zastosowaniem tego leku także w raku trzustki, jajnika i innych. Na etapie badań klinicznych zakończyły się próby udowodnienia skuteczności leku w leczeniu prostaty i żołądka.
Upadek blockbustera?
Avastin był typowany jako najlepiej sprzedający się lek do 2014 roku (w 2009 roku przyniósł wytwórcy 6,3 mld dolarów rocznego dochodu). Teraz jednak utrzymanie tak wysokiej sprzedaży staje pod znakiem zapytania. Decyzje FDA i EMA mogą uszczuplić dochód koncernu Roche o co najmniej 1 mld dolarów.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych