Czerwona kartka dla avastinu

POLITYKA LEKOWA

Autor: LJ/rynekaptek.pl   19-12-2010, 19:10

Czerwona kartka dla avastinu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Amerykańska agencja rejestrująca leki zaleca usunięcie avastinu z terapii uważanych za skuteczne w leczeniu raka piersi. Dzisiaj (20 grudnia) lek będzie omawiany na posiedzeniu Rady Konsultacyjnej AOTM w leczeniu raka płuca.


Lek został wynaleziony przez firmę Genentech, przejętą przez Roche w 2009 roku. Bevacizumab jest rekombinowanym, humanizowanym przeciwciałem monoklonalnym wytwarzanym na drodze rekombinacji DNA w komórkach jajnika chomika chińskiego. Działa przez wiązanie się z czynnikami wzrostu naczyń śródbłonka (VEGF), hamując ich wiązanie z receptorami na powierzchni komórek śródbłonka. Zmniejszając unaczynienia nowotworów litych prowadzi do hamowania ich wzrostu.

Lek został zarejestrowany we wskazaniu onkologicznym po raz pierwszy w 2004 roku w USA (w Europie rok później) w leczeniu raku jelita grubego. Wcześniej był z powodzeniem stosowany w leczeniu wysiękowej postaci AMD.

Rejestracja została rozszerzona na leczenie pacjentów z rakiem piersi, niedrobnokomórkowym rakiem płuca, rakiem nerki i rakiem mózgu (przyspieszona rejestracja w USA).

W Polsce niestandardowo
1 lutego 2010 roku bevacizumab uzyskał pozytywną warunkową - związaną z efektywnością kosztową - rekomendację Rady Konsultacyjnej Agencji Oceny Technologii Medycznych w leczeniu przerzutowego raka jelita grubego, w ramach terapeutycznego programu zdrowotnego. W 2009 roku był oceniany także we wskazaniu do leczenia chorych z rakiem nerkowokomorkowym. Nie uzyskał jednak pozytywnej rekomendacji. 20 grudnia 2010 roku lek będzie oceniany przez RK AOTM w raku płuca.


Wcześniejsze rekomendacje Rady wskazują na skutki uboczne leku.
Stosowanie bewacyzumabu może powodować działania niepożądane ze strony wszystkich narządów i układów. Do najcięższych obserwowanych działań niepożądanych należą perforacje żołądkowo-jelitowe i krwotoki. Ponadto, bewacyzumab zwiększa ryzyko nadciśnienia, proteinurii, zatorów tętniczych, zakrzepicy żylnej.

W Polsce avastin jest dostępny dla pacjentów w ramach chemioterapii niestandardowej.  Z danych NFZ wynika, że w okresie styczeń – wrzesień 2010 roku płatnik wydał na lek (rak jelita grubego, nowotwór złośliwy mózgu) – ponad 29 mln złotych.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH