Amerykańska agencja rejestrująca leki zaleca usunięcie avastinu z terapii uważanych za skuteczne w leczeniu raka piersi. Dzisiaj (20 grudnia) lek będzie omawiany na posiedzeniu Rady Konsultacyjnej AOTM w leczeniu raka płuca.
Lek został wynaleziony przez firmę Genentech, przejętą przez Roche w 2009 roku. Bevacizumab jest rekombinowanym, humanizowanym przeciwciałem monoklonalnym wytwarzanym na drodze rekombinacji DNA w komórkach jajnika chomika chińskiego. Działa przez wiązanie się z czynnikami wzrostu naczyń śródbłonka (VEGF), hamując ich wiązanie z receptorami na powierzchni komórek śródbłonka. Zmniejszając unaczynienia nowotworów litych prowadzi do hamowania ich wzrostu.
Lek został zarejestrowany we wskazaniu onkologicznym po raz pierwszy w 2004 roku w USA (w Europie rok później) w leczeniu raku jelita grubego. Wcześniej był z powodzeniem stosowany w leczeniu wysiękowej postaci AMD.
Rejestracja została rozszerzona na leczenie pacjentów z rakiem piersi, niedrobnokomórkowym rakiem płuca, rakiem nerki i rakiem mózgu (przyspieszona rejestracja w USA).
W Polsce niestandardowo
1 lutego 2010 roku bevacizumab uzyskał pozytywną warunkową - związaną z efektywnością kosztową - rekomendację Rady Konsultacyjnej Agencji Oceny Technologii Medycznych w leczeniu przerzutowego raka jelita grubego, w ramach terapeutycznego programu zdrowotnego. W 2009 roku był oceniany także we wskazaniu do leczenia chorych z rakiem nerkowokomorkowym. Nie uzyskał jednak pozytywnej rekomendacji. 20 grudnia 2010 roku lek będzie oceniany przez RK AOTM w raku płuca.
Wcześniejsze rekomendacje Rady wskazują na skutki uboczne leku.Stosowanie bewacyzumabu może powodować działania niepożądane ze strony wszystkich narządów i układów. Do najcięższych obserwowanych działań niepożądanych należą perforacje żołądkowo-jelitowe i krwotoki. Ponadto, bewacyzumab zwiększa ryzyko nadciśnienia, proteinurii, zatorów tętniczych, zakrzepicy żylnej.
W Polsce avastin jest dostępny dla pacjentów w ramach chemioterapii niestandardowej. Z danych NFZ wynika, że w okresie styczeń – wrzesień 2010 roku płatnik wydał na lek (rak jelita grubego, nowotwór złośliwy mózgu) – ponad 29 mln złotych.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych