Czy aptekarz-katolik ma prawo do odmowy sprzedaży środków antykoncepcyjnych?

POLITYKA LEKOWA

Autor: Piotr Przeniosło/rynekaptek.pl   03-11-2009, 10:17

Czy aptekarz-katolik ma prawo do odmowy sprzedaży środków antykoncepcyjnych? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Środki antykoncepcyjne powszechnie kojarzą się z bezpiecznym seksem. Czy tylko? Otóż nie. Bowiem nie można zapomnieć, że wielu kobietom właśnie tego typu środki hormonalne pomagają w uregulowaniu cyklu menstruacyjnego i nieraz redukują związane z tym bóle. Czy zatem przypadki, w których farmaceuta odmawia wydania leku z powodu własnych przekonań, tłumacząc się zazwyczaj jego brakiem nie są utrudnieniem dostępu do leku pacjentce? Co więcej, problemy mogą pojawić się na wsiach, bowiem w punktach aptecznych niektóre środki antykoncepcyjne nie są już sprzedawane.

Na 26. Światowym Kongresie Federacji Farmaceutów Katolickich poruszany był wątek etyki i sumienia farmaceuty. W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Małgorzata Prusak ze Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich przekonuje, że pracownicy aptek nie powinni się bać odmawiać sprzedaży leków czy produktów leczniczych, jeśli uznają, że godzi to w ich sumienie.

– Jest to stąpanie po cienkiej linii, bym powiedziała dla obydwu stron. Farmaceuty, gdyż odmową dotyka bardzo delikatnej sfery pacjenta, jego wyborów, wartości i postaw, także jego godności i prawa do wolności, oraz ze strony pacjenta, który swoją „prośbą” dotyka też delikatnej sfery farmaceuty, jego wartości, poglądów, wolności…  Ta lina jest pośrodku…  I jeśli mówimy o poszanowaniu drugiego człowieka, to powinno to dotyczyć, zarówno jednej, jak i drugiej strony – tłumaczy farmaceutka.

Wolność dla aptek
Małgorzata Prusak dodaje, że pewnym rozwiązaniem, byłby pozostawienie wolności decyzji dotyczących dystrybucji tego typu środków, bo farmaceuci z obiekcjami mieliby, gdzie się zatrudnić, a klienci z góry wiedzieliby, gdzie mogą się w te środki zaopatrzyć. Działaczka Stowarzyszenia przytacza przykłady z niektórych stanów w USA, gdzie farmaceuci mają prawną gwarancję na odmawianie, dlatego też nie wolno ich z tego powodu zwolnić z pracy.

Pacjenci, głównie kobiety, które z takimi sytuacji się zetknęły nie skarżą się do Rzecznika Praw Pacjenta. Podobnie wypowiada się Anna Stankiewicz z Fundacji Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, która przyznaje, że takiego przypadku nie odnotowała, chociaż…

– W 2007 roku zgłosiła się do nas kobieta, której lekarz odmówił przerwania ciąży pomimo, że zagrażała jej zdrowiu. Tłumaczył się wówczas właśnie własnym sumieniem.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH