Czy Minister Zdrowia "kocha" firmy farmaceutyczne?

POLITYKA LEKOWA

Autor: Dziennik Polski/rynekaptek.pl   29-04-2011, 10:02

Czy Minister Zdrowia "kocha" firmy farmaceutyczne? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zapis w ustawie refundacyjnej o stałych cenach może sprzyjać nadmiernej dbałości o finanse jakiejś partii politycznej - stwierdził Leszek Borkowski, b. szef Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, w wywiadzie udzielonym Dziennikowi Polskiemu.

Jego zdaniem, z powodu zamrożenia budżetu NFZ na leki, dostęp chorego do leków zostanie ograniczony. Również wprowadzenie sztywnych cen i marż nie wpłynie pozytywnie na ceny leków dla pacjenta. Nie ograniczy to także zjawiska marnotrawstwa leków. Lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie elektronicznej recepty.

- Uporządkowanie ordynacji lekarskiej nie jest na rękę dużym koncernom, które mają świadomość, że kontrola tego, co się ordynuje, ograniczyłaby zapisywanie produktów leczniczych. Sądzę, że zakulisowe działania producentów leków mogą być przyczyną niewprowadzenia tej elektronicznej recepty - powiedział Leszek Borkowski i dodał:

- Budżety dużych koncernów farmaceutycznych są równe lub większe od budżetu naszego państwa i chcąc zapewnić dalsze zyski, będą starać się wpływać na kształt ustaw. W tym celu są zainteresowane osobą ministra zdrowia. Pozostaje pytanie, na ile jest on odporny na te wpływy? Zdarza się, że minister zdrowia "kocha" wybraną firmę i podejmuje decyzje, które są dla niej korzystne.

- Jest ogromną pokusą dla firm farmaceutycznych wytworzenie zażyłości z ministrem zdrowia. Z pewnością zastanawia zażyłość pani minister z jednym z kilku producentów leków. Na to jednak trzeba mieć twarde dowody – kontynuował Borkowski.

Więcej: http://www.dziennikpolski24.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH