
PZPPF wnosi, aby w trakcie pandemii nie procedować nowelizacji ustawy refundacyjnej. Wspomina o korytarzach cenowych. Chce też zamrożenia decyzji refundacyjnych o rok w ramach tzw. tarczy prawnej. Dlaczego? I co na to minister zdrowia?
- Wypowiadanie kategorycznych sądów, w szczególności o korytarzach cenowych, nie zapoznawszy się wcześniej z projektowanymi rozwiązaniami, a opierając się jedynie na przekazach medialnych, nie sprzyja merytorycznej dyskusji o potrzebnych rozwiązaniach. Nie zmienia to jednak faktu, iż świadomość zagrożenia zerwania łańcuchów dostaw oraz roli jaką odgrywa krajowy przemysł farmaceutyczny w przypadku wystąpienia takiego zagrożenia była jedną z idei przewodnich w czasie tworzenia wspomnianego projektu - odpowiada minister.
Dodaje, że dla niego niezrozumiałym jest ukazywanie polskich wytwórców leków jako nieporadnych uczestników rynku, którzy pomimo prowadzenia działalności rynkowej, nie są w stanie reagować na zmiany zarówno gospodarcze, jak i zdrowotne polskiego społeczeństwa.
- Oczywistym jest, że gdyby powyższe było prawdą, przemysł farmaceutyczny w Polsce dawno przestałby istnieć. Kreowanie wskazanego powyżej wizerunku polskiego przemysłu farmaceutycznego, uderza w sposób postrzegania całej branży, jako silnego partnera w relacjach na arenie krajowej jak i międzynarodowej - odpowiada, podkreślając, że projektowane rozwiązania mają wzmacniać krajowych producentów leków.
Jeśli chodzi o postulat "zamrożenia" decyzji refundacyjnych o kolejny rok, w ocenie ministra - skutkowałaby to jedynie uwzględnieniem głosu jednej strony zainteresowanej i naraziłoby bezsprzecznie inną grupę zainteresowaną na szkodę wynikającą z takich działań.
Bowiem - jak informuje minister - mimo pandemii, "wnioskodawcy składają liczne wnioski refundacyjne, co przekłada się na opracowywanie i publikowanie kolejnych obwieszczeń Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, obfitujących w wiele nowych wskazań leczniczych pod postacią nowych cząsteczek powiększając jednocześnie wachlarz nowoczesnych opcji terapeutycznych dla pacjentów".
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych