
Nowe regulacje umożliwiają tzw. compassionate use, czyli podanie pacjentowi ratującego życie i efektywnego kosztowo leku o udowodnionej skuteczności, nawet gdy terapia z jego zastosowaniem nie mieści się w koszyku świadczeń gwarantowanych - pisze Rzeczpospolita.
Sejm (25 maja br.) przyjął ustawę o ratunkowym dostępie do technologii lekowych (RDTL), która wprowadza dostęp do niestandardowych terapii.
Jak wyjaśnia gazeta, indywidualna zgoda na pokrycie kosztów leków ratujących życie, wydawana będzie pod trzema warunkami: technologia musi być niezbędna dla ratowania życia lub zdrowia pacjentów, użycie leku – uzasadnione i poparte wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, a u pacjenta muszą zostać wyczerpane wszystkie możliwe do zastosowania dostępne technologie medyczne.
Wprowadzenie „compassionate use" prawo unijne przewiduje od 13 lat, w ramach rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady WE nr 726/2004 jako uprawnienie państw członkowskich.
Jak przyznaje Szymon Chrostowski, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, polscy chorzy walczyli o ten zapis od lat: – Dla wielu z nich to jedyna szansa na życie – mówi.
Więcej: www.rp.pl
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych