Dlaczego budżety szpitali na leki poszły mocno w górę

POLITYKA LEKOWA

Autor: Jacek Janik/rynekaptek.pl   28-02-2011, 07:06

Dlaczego budżety szpitali na leki poszły mocno w górę Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dyrektorzy szpitali są zaniepokojeni - podwyżki cen leków spowodowane wzrostem stawek VAT są w praktyce są dużo większe niż 1 procent. Ministerstwo Finansów jest tym zdziwione.

W ubiegłym roku Szpital Dziecięcy im. Bogdanowicza w Warszawie wydał na leki 2,4 mln złotych. – Już teraz widzimy, że ceny wzrosły o 20 procent, zwłaszcza antybiotyków, które stanowią znaczącą pozycję w zakupie leków w szpitalu dla dzieci – stwierdza Małgorzata Stachurska-Turos, dyrektor Szpitala Dziecięcego.

Tylko 1 procent...
O możliwym skoku kosztów szpitala związanych podwyżką podatku VAT mówi także dr Roman Szełemej, dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu.

Jego zdaniem nie ulega wątpliwości, że podwyżka VAT odbije się na wzroście kosztów, także przy zakupie leków. – Jesteśmy na etapie kontraktowania zakupu leków i po dokończeniu tego procesu będziemy mogli powiedzieć coś konkretniej.  W marcu uzyskamy już dane pozwalające konkretniej oszacować, jaki to będzie miało wpływ na ogólny bilans finansów szpitala – mówi dyrektor Szełemej.

Stwierdzeniami o wzroście cen leków zdziwione jest jednak Ministerstwo Finansów. – Niezrozumiałe jest dla mnie zjawisko wyraźnego wzrostu cen leków. Podwyżka VAT o 1 punkt procentowy może mieć charakter cenotwórczy, ale z pewnością nie w takim stopniu, jak informują dyrektorzy szpitali. O powody wprowadzenia nowych cenników, jeśli takie są, należałoby zapytać producentów tych towarów. Być może są tego jakieś inne powody rynkowe – przekonuje Magdalena Kobos, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów.

Nowoczesne terapie kosztują
W ocenie Naczelnej Izby Aptekarskiej budżet szpitali na leki zwiększa się z trzech powodów. Podwyżka podatku VAT jest tylko jednym z nich: – Po pierwsze: podniesiona została stawka VAT na leki refundowane, po drugie: w leczeniu częściej stosuje się leki innowacyjne, które są droższe od leków generycznych, a po trzecie: nastąpił wzrost nakładów na programy terapeutyczne – zauważa prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej dr Grzegorz Kucharewicz.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH