Dlaczego Milupa PKU 2 mix zdrożała dla pacjenta

POLITYKA LEKOWA

Autor: sejm/ rynekaptek.pl   08-02-2021, 11:32

Dlaczego Milupa PKU 2 mix zdrożała dla pacjenta Na listę leków refundowanych wszedł preparat. Jest jednak problem z dostępnością Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Do grupy limitowej zawierającej preparaty stosowane w diecie eliminacyjnej w fenyloketonurii weszły nowe produkty, które spowodowały zmianę ceny dotychczas obecnych tam preparatów. Podmiot nie zapewnił jednak ciągłości dostaw. Leki-duchy nadal straszą.

Fenyloketonuria jest wrodzoną choroba metaboliczną, w której zaburzony jest metabolizm fenyloalaniny – aminokwasu, którego nadmiar może prowadzić do wielu powikłań, przede wszystkim w ośrodkowym układzie nerwowym.

Wraz z wejściem w życie nowego obwieszczenia refundacyjnego od 1 września 2020 roku, zmieniły się zasady refundacji preparatu specjalnego przeznaczenia żywieniowego dla dzieci powyżej 1. roku życia: Milupa PKU 2 mix.

Preparat u większości chorych na PKU dzieci pokrywa 80% zapotrzebowania na białko i jest niezbędny do prawidłowego rozwoju.

Do 1 września ub.r. preparat kosztował 3,20 zł. Po tym terminie rodzice muszą dopłacić 129,85 zł za opakowanie.

Jak wyjaśnia resort zdrowia, zmiana wysokości dopłaty do środka Milupa PKU 2 mix jest ściśle związana z mechanizmem wyznaczania podstawy limitu finansowania, zgodnie z którym podstawę limitu w tym przypadku stanowi najniższy koszt 30 dniowego stosowania według cen hurtowych w danej grupie limitowej.

W tym przypadku mowa jest o grupie limitowej 216.10 - Dieta eliminacyjna w fenyloketonurii zawierająca wszystkie składniki odżywcze, z długołańcuchowymi kwasami tłuszczowymi - przeznaczona dla dzieci po ukończeniu 1 r.ż.

Od 1 września 2020 roku objęte refundacją, we wspólnej grupie limitowej, do której należy preparat Milupa PKU 2 mix, zostały trzy nowe preparaty będących odpowiednikami produktu Milupa: Comida PKU B formula, Comida PKU B formula Chocolate i Comida PKU B formula Strawberry.

W związku z włączeniem tych preparatów do grupy limitowej, uległa zmianie podstawa limitu finansowania w tej grupie, a tym samym ceny produktów i odpłatności pacjentów.

Odpowiednikiem w przypadku środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego jest środek mający ten sam albo zbliżony skład, zastosowanie lub sposób przygotowania. Produkty Comida spełniają warunek odpowiednika produktu Milupa.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH