Dlaczego Soliris nie jest dalej refundowany?

POLITYKA LEKOWA

Autor: Sejm   13-05-2021, 09:02

Dlaczego Soliris nie jest dalej refundowany? Minister zdrowia liczy na obniżenie ceny leku. Dopiero wtedy będzie mógł on być refundowany Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Roczny koszt terapii lekiem Soliris dla jednego pacjenta, według oficjalnej ceny, wynosi ok. 1,5 mln złotych. Dla Komisji Ekonomicznej to za dużo.

Posłowie poinformowali ministra zdrowia o pacjentce chorej na nocną napadową hoglobinurię przyjmująca od pewnego czasu lek Soliris w ramach programu lekowego. Zawiadomiła posłów, że od 1 maja 2021 r. lek nie jest refundowany. 

Minister wyjaśnia

Ostatnia decyzja Ministra Zdrowia o objęciu refundacją leku Soliris (eculizumab) w ramach programu lekowego B.96. „Leczenie nocnej napadowej hemoglobiunurii (PNH) (ICD-10 D59.5)” obowiązywała 2 lata –od 1 maja 2019 r. do 30 kwietnia 2021 r.

W celu kontynuacji refundacji 31 grudnia 2020 r. podmiot odpowiedzialny złożył wniosek o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu leku na kolejny okres. Jednak Komisja Ekonomiczna wydała uchwałę negatywną - firma nie złożyła - w ocenie Komisji - korzystnej oferty cenowej.

- Produkt Soliris znajduje się w refundacji od ponad 3 lat i w związku z tym sztywne stanowisko firmy w zakresie braku możliwości znaczącego obniżenia ceny leku nie znajduje żadnego uzasadnienia. Nie ma uzasadnienie wyłącznie dla tego jedynego wnioskodawcy i jego produktu przyjmowanie cen kilkukrotnie odbiegających od cen płaconych w innych schorzeniach terapii rzadkich i ultrarzadkich - napisał wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski.

Roczny koszt terapii lekiem Soliris dla jednego pacjenta, według oficjalnej ceny, wynosi ok. 1,5 mln złotych.

Co radzi minister?

- Jednocześnie w dalszym ciągu przysługuje wnioskodawcy prawo do odwołania się od decyzji odmownej i złożenie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, która zostanie jeszcze raz zbadana przez organ lub do ponownego złożenia wniosku o objęcie refundacją leku Soliris zawierającego warunki finansowe równoważące słuszny interes wszystkich pacjentów i wnioskodawcy oraz jednocześnie uwzględniające możliwości płatnika publicznego - dodaje wiceminister.

W ramach kontynuacji leczenia lekiem Soliris w PNH dla którego Minister Zdrowia odmówił dokonania objęcia refundacją na kolejny okres, wyraził zgodę na objęcie finansowaniem ze środków publicznych terapii lekiem w programie lekowym na warunkach wynikających z ostatniej decyzji refundacyjnej.

Ze względu na zakończenie obowiązywania decyzji refundacyjnej dla leku Soliris w programie lekowym B.96 z dniem 30 kwietnia 2021 r. kontynuacja finansowania powyższej terapii trwa od 1 maja 2021 r. na okres zgodny z terminem zapisanym w ustawie Covid-19.

Będzie inny lek w programie?

W leczeniu PNH do Ministerstwa Zdrowia został złożony wniosek o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu leku Ultomiris (ravulizumab). Co prawda prezes AOTMiT wydał negatywną rekomendację, ale sugerując zmianę warunków refundacyjnych i finansowych.

- Aktualnie proces refundacyjny leku Ultomiris jest na etapie negocjacji z Komisją Ekonomiczną. Po przeprocedowaniu wszystkich etapów postępowania w powyższej sprawie Minister Zdrowia wyda decyzję administracyjną (pozytywną lub negatywną)dotyczącą refundacji powyższego leku - dodał Maciej Miłkowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH