Dlaczego Soliris nie jest dalej refundowany?

POLITYKA LEKOWA

Autor: Sejm   13-05-2021, 09:02

Dlaczego Soliris nie jest dalej refundowany? Minister zdrowia liczy na obniżenie ceny leku. Dopiero wtedy będzie mógł on być refundowany (fot. Pixabay)

Roczny koszt terapii lekiem Soliris dla jednego pacjenta, według oficjalnej ceny, wynosi ok. 1,5 mln złotych. Dla Komisji Ekonomicznej to za dużo.

Posłowie poinformowali ministra zdrowia o pacjentce chorej na nocną napadową hoglobinurię przyjmująca od pewnego czasu lek Soliris w ramach programu lekowego. Zawiadomiła posłów, że od 1 maja 2021 r. lek nie jest refundowany. 

Minister wyjaśnia

Ostatnia decyzja Ministra Zdrowia o objęciu refundacją leku Soliris (eculizumab) w ramach programu lekowego B.96. „Leczenie nocnej napadowej hemoglobiunurii (PNH) (ICD-10 D59.5)” obowiązywała 2 lata –od 1 maja 2019 r. do 30 kwietnia 2021 r.

W celu kontynuacji refundacji 31 grudnia 2020 r. podmiot odpowiedzialny złożył wniosek o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu leku na kolejny okres. Jednak Komisja Ekonomiczna wydała uchwałę negatywną - firma nie złożyła - w ocenie Komisji - korzystnej oferty cenowej.

- Produkt Soliris znajduje się w refundacji od ponad 3 lat i w związku z tym sztywne stanowisko firmy w zakresie braku możliwości znaczącego obniżenia ceny leku nie znajduje żadnego uzasadnienia. Nie ma uzasadnienie wyłącznie dla tego jedynego wnioskodawcy i jego produktu przyjmowanie cen kilkukrotnie odbiegających od cen płaconych w innych schorzeniach terapii rzadkich i ultrarzadkich - napisał wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski.

Roczny koszt terapii lekiem Soliris dla jednego pacjenta, według oficjalnej ceny, wynosi ok. 1,5 mln złotych.

Co radzi minister?

- Jednocześnie w dalszym ciągu przysługuje wnioskodawcy prawo do odwołania się od decyzji odmownej i złożenie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, która zostanie jeszcze raz zbadana przez organ lub do ponownego złożenia wniosku o objęcie refundacją leku Soliris zawierającego warunki finansowe równoważące słuszny interes wszystkich pacjentów i wnioskodawcy oraz jednocześnie uwzględniające możliwości płatnika publicznego - dodaje wiceminister.

W ramach kontynuacji leczenia lekiem Soliris w PNH dla którego Minister Zdrowia odmówił dokonania objęcia refundacją na kolejny okres, wyraził zgodę na objęcie finansowaniem ze środków publicznych terapii lekiem w programie lekowym na warunkach wynikających z ostatniej decyzji refundacyjnej.

Ze względu na zakończenie obowiązywania decyzji refundacyjnej dla leku Soliris w programie lekowym B.96 z dniem 30 kwietnia 2021 r. kontynuacja finansowania powyższej terapii trwa od 1 maja 2021 r. na okres zgodny z terminem zapisanym w ustawie Covid-19.

Będzie inny lek w programie?

W leczeniu PNH do Ministerstwa Zdrowia został złożony wniosek o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu leku Ultomiris (ravulizumab). Co prawda prezes AOTMiT wydał negatywną rekomendację, ale sugerując zmianę warunków refundacyjnych i finansowych.

- Aktualnie proces refundacyjny leku Ultomiris jest na etapie negocjacji z Komisją Ekonomiczną. Po przeprocedowaniu wszystkich etapów postępowania w powyższej sprawie Minister Zdrowia wyda decyzję administracyjną (pozytywną lub negatywną)dotyczącą refundacji powyższego leku - dodał Maciej Miłkowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH