Dobre wieści dla chorych: RK AOTM pozytywnie rekomenduje szereg terapii

POLITYKA LEKOWA

Autor: AOTM/rynekaptek.pl   16-07-2010, 13:05

Dobre wieści dla chorych: RK AOTM pozytywnie rekomenduje szereg terapii Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rada Konsultacyjna AOTM rekomenduje ministrowi zdrowia finansowanie terapii w leczeniu m.in. cukrzycy typu 2, WZW B i C oraz raka wątroby.

 Rada Konsultacyjna uznała za zasadne zakwalifikowanie jako świadczenia gwarantowanego preparatów Januvia i Xelevia (sitagliptin) w leczeniu cukrzycy typu 2 w skojarzeniu z metforminą oraz sulfonylomocznikiem, w przypadku gdy dieta i ćwiczenia fizyczne oraz stosowanie tych leków nie wystarczają do odpowiedniej kontroli glikemii, z odpłatnością 50 procent. 

Zdaniem Rady Konsultacyjnej sitagliptyna jest kolejnym lekiem z grupy inhibitorów dipeptydylopeptydazy 4 (DPP-4) stosowanym w cukrzycy typu 2. Brak jest danych na jej przewagę nad innymi lekami z tej grupy, stąd może być finansowana ze środkow publicznych na tych samych zasadach jak pozostałe preparaty z grupy inhibitorów DPP-4. 

RK AOTM uznała również za zasadne zakwalifikowanie jako świadczenia gwarantowanego leku Eucreas (vildagliptin/metformin hydrochloride) w leczeniu cukrzycy typu 2 u pacjentów, u których nie uzyskano wystarczającej kontroli glikemii, mimo stosowaniadoustnie maksymalnych tolerowanych dawek metforminy w monoterapii lub u pacjentów leczonych wildagliptyną w skojarzeniu z metforminą, w postaci oddzielnych tabletek, z odpłatnością 50 procent. 

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH