Dr Tadeusz Szuba: nie dla limitów wydatków i podatku 3%

POLITYKA LEKOWA

Autor: Tadeusz Szuba/rynekaptek.pl   15-03-2011, 08:03

Dr Tadeusz Szuba: nie dla limitów wydatków i podatku 3% Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Leki kosztują tak dużo nie dlatego, że ich nadużywamy, a dlatego, że ustawodawstwo farmaceutyczne jest wadliwe.

Ale wady można usunąć. Rząd wysuwa postulat celny, który zdecydowanie popieramy. Niech w farmacji cena będzie ceną – dodaje dr Szuba, prezes Towarzystwa Farmaceutyczno-Ekonomicznego,  konsultant w Sejmie do prac legislacyjnych dotyczących ustawy o refundacji leków, który zaleca 7 postulatów.

Postulat nr 1 - cena leku jednolita w całym kraju
Na rynku jakichkolwiek pospolitych dóbr klient jest panem. Kupuje co chce, bo wie czego chce. Na rynku farmaceutycznym nabywca nie ma wiedzy o towarach i łatwo go oszukiwać. Robią to firmy nie tylko zwodniczą reklamą, ale trikami kupieckimi.

Przykładowo na produkt wart 20 wyznaczają cenę 100 i stwarzają pozory taniości podarkami, upustami, rabatami itp. Pacjent otrzymujący lek 100 – złotowy za 80 zł jest szczęśliwy. Nie wie o tym, że dużo przepłaca. Nawet gdy aptekarz mu mówi, by wziął zamiennik tańszy, nie słucha, bo podejrzewa, że kopia tańsza może być gorsza.

Masowe wprowadzanie w błąd pacjentów w Polsce jest legalne. „Wolny” rynek na to pozwala. W krajach światłych (Francji, Anglii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii itd.) prawo stoi na straży chorych obywateli. Cena leku mówi prawdę. Można ją dowolnie obniżać, ale nominalnie, oficjalnie i we wszystkich aptekach jednocześnie, a nie pokątnie, łapówkarsko. Takim światłym krajem była również II RP. Omawiana ustawa o refundacji (Art.7) przywraca w III RP ten europejski porządek. Zdecydowanie ją popieramy.

Postulat nr 2 – uchylanie decyzji refundacyjnych
Na liście leków refundowanych jest dużo leków niepotrzebnych i kosztotwórczych. Przy obecnym prawie nie można ich wyrzucić. Projekt ustawy dobrze reguluje tryb obejmowania leków refundacją (Art.12).
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH