
Podczas rozpoczynającego się w środę (10 maja) posiedzenia Sejm rozpatrzy m.in. planowane zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej. Gorąco zapowiada się dyskusja nad dostępem do antykoncepcji awaryjnej.
Przypomnijmy, że 19 kwietnia sejmowa komisja zdrowia poparła z poprawkami projekt przewidujący, że antykoncepcyjne pigułki "dzień po" będą sprzedawane wyłącznie na receptę. Nowelizacja wprowadza też przepisy ułatwiające dostęp do niestandardowej terapii w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia (ratunkowy dostępu do technologii lekowej - RDTL).
Elastyczny okres refundacji - co to znaczy?
Wiele kontrowersji podczas ostatniego posiedzenia komisji wywołała projektowana nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych dotyczy okresu, na jaki wydawana jest decyzja o objęciu leku refundacją oraz określaniu jego urzędowej ceny zbytu.
Zgodnie z planowaną nowelizacją okres, na który będzie wydawana decyzja refundacyjna, ma wynosić "do pięciu lat", bez precyzowania - jak obecnie - że będą to 2, 3 lata lub 5 lat.
W trakcie wcześniejszego posiedzenia sejmowej komisji zdrowia (6 kwietnia) minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zaznaczył, że obecnie obowiązująca regulacja "nie pozwala elastycznie reagować na zmieniające się uwarunkowania rynkowe". W praktyce - jak podkreślał minister - uniemożliwia to prowadzenie negocjacji cenowych, gdy pojawiają się kolejne, konkurencyjne metody leczenia.
- Dlatego proponujemy wprowadzenie przepisów umożliwiających elastyczne ustalanie okresu obowiązywania decyzji refundacyjnych i wysokości urzędowej ceny zbytu - tłumaczył szef resortu zdrowia.
Wprowadzeniu takiego rozwiązania ostro sprzeciwiają się zarówno przedstawiciele zagranicznych firm innowacyjnych funkcjonujących w Polsce, jak i krajowego przemysłu farmaceutycznego.
- Opowiadamy się za tym, aby tego przepisu nie zmieniać. Proponowana nowelizacja zdestabilizuje cały proces podejmowania podejmowania decyzji o objęciu danej terapii refundacją. Projekt tej regulacji jest bardzo nieprecyzyjny i zagraża przejrzystości systemu refundacyjnego - powiedziała 19 kwietnia na posiedzeniu komisji Anna Kacprzyk ze Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych