Eksperci w sprawie onkologii: zmieńmy Konstytucję

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   22-03-2011, 07:06

Eksperci w sprawie onkologii: zmieńmy Konstytucję

Jeśli nie możemy zrealizować zapisu Konstytucji RP gwarantującego wszystkim wszystko, bo nas na to nie stać, to zapiszmy konstytucyjnie równy dostęp do leczenia, w ramach tego co mamy.


Niestandardowo, czyli zgodnie ze standardami
Ponadto, jak zauważa, system chemioterapii niestandardowej i system udzielania tego świadczenia jest procesem niedoskonałym, opartym na subiektywnych i niejasnych kryteriach. - To są bardzo drogie terapie, które powinny być przydzielane najbardziej potrzebującym. Jeśli zatem nie stać nas na stosowanie terapii niestandardowych u wszystkich, trzeba jasno określić, u których chorych możemy sobie na to pozwolić – dodaje Jacek Jassem.

Zwraca także uwagę na niewłaściwe określenie stosowane wobec chemioterapii niestandardowej: - To znaczyłoby, że leczymy niezgodnie ze standardem. To jest raczej terapia ponadstandardowa. Może powinna być finansowana w ramach dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych, a pochodzące z nich środki powinny być dzielone sprawiedliwe między wszystkich chorych.

- Obecny nierówny dostęp do chemioterapii niestandardowej jest pewnym rodzajem kunktatorstwa w tym znaczeniu, że dany produkt jest dla jednych dostępny z racji większej zaradności, uporu, znajomości, wrzawy medialnej wokół problemu i innych pokrętnych dróg, dla innych jest niedostępny – mówi prof. Jassem.

Wentyl bezpieczeństwa
Jednak jak pokazuje prof. Wiesław Jędrzejczak, Krajowy Konsultant w Dziedzinie Hematologii, Kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych SPCSK WUM na przykładzie hematologii, tak mocno krytykowana chemioterapia niestandardowa jest w niektórych przypadkach jedyną dostępną możliwością podania leczenia:

- W przypadku hematologii tylko pojedyncze nowotwory krwi kwalifikują się do chorób rzadkich. Znakomita większość to choroby ultra rzadkie. Z blisko 60 rodzajów chłoniaków, tylko trzy można zakwalifikować jako choroby rzadkie. Pozostałe to przypadki unikalne, wymagające indywidualnego traktowania. To skutkuje szeregiem problemów, bowiem ich leczenie nie jest dostępne w ramach terapii standardowych czy programów zdrowotnych.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH