Eksperci w sprawie onkologii: zmieńmy Konstytucję

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   22-03-2011, 07:06

Eksperci w sprawie onkologii: zmieńmy Konstytucję

Jeśli nie możemy zrealizować zapisu Konstytucji RP gwarantującego wszystkim wszystko, bo nas na to nie stać, to zapiszmy konstytucyjnie równy dostęp do leczenia, w ramach tego co mamy.


W tym przypadku mechanizm terapii niestandardowych jest uzasadniony, bowiem obecnie nie ma innego mechanizmu na udzielenie pomocy chorym na te schorzenia: - Ostrzegałbym rządzących przed zamykaniem wszystkim wentyli, bo myślenie o tym, że wszystko przewidzimy, nie jest rozsądne. Jeśli będziemy kreowali system na zasadzie braku zaufania, to nie wystarczy nam policjantów do jego pilnowania. Na zaufaniu opiera się funkcjonowanie rozwiniętego społeczeństwa – mówi prof. Jędrzejczak.

Gdzie ma ujść para z czajnika
W podobnym tonie wypowiada się dr Krzysztof Łanda, prezes HTA Audit, ekspert rynku medycznego: - Medycyna jest niezwykle bogata. Nie da się wystandaryzować wszystkich przypadków i przewidzieć wszystkich scenariuszy. Chemioterapia niestandardowa stanowi wentyl systemu. Jest jak czajnik: jeśli się pod nim cały czas podgrzewa, to musi zawierać bezpieczny wentyl do regulacji, by nie wybuchł.

- Problemem są jednak nierówności, z którymi możemy sobie łatwo poradzić – przekonywał dr Łanda, wskazując na rozwiązanie stosowane w innych państwach, w których dostęp do drogich technologii jest zapewniany na zasadach precedensu:

- Jeśli jeden chory o określonej charakterystyce otrzyma leczenie danego typu, to każdy kolejny chory o takiej charakterystyce także otrzyma leczenie. Tak jest w Austrii. Średni czas podejmowania decyzji o podaniu drogiej terapii przez płatnika trwa dwie, trzy minuty. Tam równość dostępu do świadczeń jest traktowana poważnie.

Na podstawie konferencji „Leczenie onkologiczne w ramach procedur wysokokosztowych – na co nas stać”, organizowanej przez redakcję „Rynku Zdrowia”.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH