
Ministerstwo Zdrowia chce zmusić firmy farmaceutyczne do obniżek. W ramach nowelizowanej ustawy refundacyjnej planuje wprowadzić mechanizmy ustanawiające maksymalne ceny preparatów - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Rozwiązanie uderzy w krajowe firmy?
Dziennik informuje, że w projekcie znalazł się "pomysł wprowadzenia tzw. korytarzy cenowych". "To mechanizm, który narzucałby maksymalną cenę leku. Firma, która chciałaby sprzedawać go drożej, wypadałaby z refundacji. Producent w takiej sytuacji miałby dwa wyjścia: mógłby wycofać lek, albo sprzedawać bez dopłat państwa - pacjent płaciłby 100 proc. jego ceny. Ile dokładnie? Zależałoby to tylko od wytwórcy" - podkreśla gazeta.
Według "DGP" głównym celem projektowanych zmian jest "ulżenie pacjentom", gdyż eksperci zgodnie przyznają, że w Polsce płacimy za leki za dużo. "Ceny są nadal wysokie. To rozwiązanie, które pozwoli te kwoty obniżyć" - przyznaje cytowany przez "DGP" Marcin Czech, były wiceminister zdrowia. Jednocześnie ekspert, z którym rozmawiał dziennik ocenia, że nowe regulacje uderzą w firmy farmaceutyczne.
Krajowi Producenci Leków negatywnie oceniają ten pomysł.
- Oczekujemy od Ministerstwa Zdrowia dialogu i wdrożenia mechanizmów zwiększających produkcję leków w Polsce, a nie niszczących tę branżę. Kiedy wszystkie kraje UE zastanawiają się, jak rozwijać przemysł farmaceutyczny u siebie, my będziemy preferować azjatyckich dostawców? - pyta retorycznie Krzysztof Kopeć, prezes PZPPF.
"Zważywszy, że koszty produkcji leków na terenie UE są wyższe niż w Azji, oznacza to wykluczenie krajowych dostawców. W efekcie „korytarze cenowe” mogą pozbawić chorych kilkuset stosowanych obecnie refundowanych krajowych leków, w tym kilkudziesięciu nieposiadających żadnych odpowiedników. Rozwiązanie to może wyeliminować z listy refundacyjnej krajowe leki o wartości kilkuset milionów złotych. Dla krajowego przemysłu farmaceutycznego oznacza to spadek rentowności, niemożność rozwoju i marginalizację" - dodaje.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych