Ekspert: w Polsce płacimy za leki za dużo. Ale obniżka uderzy w firmy

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP, PZPPF/ rynekaptek.pl   16-12-2020, 10:02

Ekspert: w Polsce płacimy za leki za dużo. Ale obniżka uderzy w firmy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ministerstwo Zdrowia chce zmusić firmy farmaceutyczne do obniżek. W ramach nowelizowanej ustawy refundacyjnej planuje wprowadzić mechanizmy ustanawiające maksymalne ceny preparatów - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Rozwiązanie uderzy w krajowe firmy?

Dziennik informuje, że w projekcie znalazł się "pomysł wprowadzenia tzw. korytarzy cenowych". "To mechanizm, który narzucałby maksymalną cenę leku. Firma, która chciałaby sprzedawać go drożej, wypadałaby z refundacji. Producent w takiej sytuacji miałby dwa wyjścia: mógłby wycofać lek, albo sprzedawać bez dopłat państwa - pacjent płaciłby 100 proc. jego ceny. Ile dokładnie? Zależałoby to tylko od wytwórcy" - podkreśla gazeta.

Według "DGP" głównym celem projektowanych zmian jest "ulżenie pacjentom", gdyż eksperci zgodnie przyznają, że w Polsce płacimy za leki za dużo. "Ceny są nadal wysokie. To rozwiązanie, które pozwoli te kwoty obniżyć" - przyznaje cytowany przez "DGP" Marcin Czech, były wiceminister zdrowia. Jednocześnie ekspert, z którym rozmawiał dziennik ocenia, że nowe regulacje uderzą w firmy farmaceutyczne.

Krajowi Producenci Leków negatywnie oceniają ten pomysł.

- Oczekujemy od Ministerstwa Zdrowia dialogu i wdrożenia mechanizmów zwiększających produkcję leków w Polsce, a nie niszczących tę branżę. Kiedy wszystkie kraje UE zastanawiają się, jak rozwijać przemysł farmaceutyczny u siebie, my będziemy preferować azjatyckich dostawców? - pyta retorycznie Krzysztof Kopeć, prezes PZPPF.

"Zważywszy, że koszty produkcji leków na terenie UE są wyższe niż w Azji, oznacza to wykluczenie krajowych dostawców. W efekcie „korytarze cenowe” mogą pozbawić chorych kilkuset stosowanych obecnie refundowanych krajowych leków, w tym kilkudziesięciu nieposiadających żadnych odpowiedników. Rozwiązanie to może wyeliminować z listy refundacyjnej krajowe leki o wartości kilkuset milionów złotych. Dla krajowego przemysłu farmaceutycznego oznacza to spadek rentowności, niemożność rozwoju i marginalizację" - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH