
Od 1 stycznia 2021 r. chorzy na zaawansowanego czerniaka skóry lub błon śluzowych będą mieć dostęp do leczenia pooperacyjnego (tzw. adjuwantowego) w ramach programu lekowego – wynika z nowego projektu listy refundacyjnej opublikowanego na stronie MZ.
To kolejne - po ostatnich wrześniowych - korzystne zmiany dla chorych na czerniaka w Polsce.
- Ta długo oczekiwana decyzja Ministra Zdrowia bardzo nas cieszy. Pacjenci otrzymają dostęp do skutecznych terapii w ramach programu lekowego, a nie jak dotychczas - długotrwałych procedur Ratunkowego Dostępu do Terapii Lekowej (RDTL) - skomentował prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, Narodowego Instytutu Onkologii.
Jak dodał prof. Rutkowski, przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka, dzięki tej zmianie, "Polska będzie mogła pochwalić się najnowocześniejszym i najskuteczniejszym programem lekowym dla naszych pacjentów chorych na czerniaki w całym regionie Europy".
Od 1 stycznia pacjenci z zaawansowanym czerniakiem po operacji usunięcia przerzutów do węzłów chłonnych oraz przerzutów odległych i z wysokim ryzykiem wznowy miejscowej zyskali dostęp do tzw. leczenia adjuwantowego (tj. po operacji chirurgicznej): immunoterapią - niwolumabem lub pembrolizumabem oraz terapiami ukierunkowanymi molekularnie - dabrafenibem w skojarzeniu z trametynibem u pacjentów z obecnością mutacji BRAF V600.
Leczenie to jest stosowane z intencją wyleczenia pacjentów. Wielokrotnie prezentowane wyniki badań wskazują, że zastosowanie leczenia adjuwantowego zmniejsza ryzyko nawrotu choroby w czerniakach o wysokim ryzyku dalszych przerzutów. Obecnie populacja chorych, którzy będą mogli otrzymać leczenie adjuwantowe, liczy około 700 osób.
Również wcześniejsze zmiany, wprowadzone na listę refundacyjną obowiązującą od 1 września 2020 r., były bardzo korzystne dla osób chorych na czerniaka. Jedną z nich było wprowadzenie do programu lekowego najsilniej jak dotąd działającej kombinacji leków celowanych molekularnie - enkorafenibu z binimetynibem.
Nowa kombinacja inhibitora BRAF (enkorafenib) oraz inhibitora MEK (binimetynib) jest przeznaczona dla pacjentów z potwierdzoną mutacją BRAF V600, obecną u ok. 50 proc. chorych na zaawansowanego czerniaka. W porównaniu z lekami starszej generacji ma bardzo dobry profil bezpieczeństwa oraz bardzo wysoką skuteczność.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych